vdrl echivoc +-- ce inseamna?

15-03-2008
cryna
Nu este medic/terapeut
cryna
va rog, poate imi raspunde cineva, ce inseamna ca vdrl este echivoc +/-? Stie cineva de ce la 2 policlinici diferite vdrl mi-a iesit negativ si la o alta policlinica mi-a iesit echivoc +/- la dilutie 1/1?ce inseamna ca tpha este la dilutie 1/80 cu 4 cruci?
13 comentarii
0
20-03-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Rezultat echivoc inseamna ca nu se poate spune daca este pozitiv sau negativ.
TPHA pozitiv Inseamna ca in trecut ati facut o infectie cu sifilis.Trebuie sa mergeti sa va vada un dermato-venerolog, pentrua va prescrie un tratament.
0
24-03-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
multumesc pentru raspuns DR.Tirneci, dar vdrl la colentina a iesit negativ iar tpha pozitiv la un an de la tratament cu moldamin.Va intreb trebuie sa fac iar tratament cu moldamin daca tpha este pozitiv si vdrl negativ?
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu, nu mai trebuie sa faceti niciun tratament.
0
05-04-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
multumescu DR. mihalache pentru raspuns.Dupa catia ani pot avea un copil?
0
06-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca sunteti intr-o perioada fertila si de luna aceasta. Succes!
0
13-05-2009, ora 19:13
mihaita pavel
Nu este medic/terapeut
mihaita pavel
am avut sifilis acun 4 ani am facut tratament cu moldamin 2 ani si ceva dupa care am fost la bucuresti la doctor si mia zis ca de la 1/2 cat mai aveam eu nu mai scade si sa ma opresc cu tratamentul. acum dupa 8 luni miam facut analizele din nou si mia iesit vdrl pozitiv+ si tpha+ si numi vine sa cred ce se intampla?
0
20-05-2009, ora 18:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cereti sa vi se dea rezultatul tot prin titru de anticorpi, adica exprimat in fractie( 1/2, 1/4, etc).
Daca rezultatul este tot 1/2, nu trebuie sa faceti niciun tratament pentru ca sunteti sanatos.
0
30-06-2010, ora 14:36
maria-aisha
Nu este medic/terapeut
maria-aisha
buna ziua am si eu o nelamurire sunt insarcinata in 5 luni si acum o saptamana am facut niste analize si mi-a iesit ca am 3 cruci in sanga doctorul ginecolog mi-a spus ca este sifilis am facut din nou analizele si acum mi-a iesit ca am 2 cruci iar la particular mi-a iesit mie vdrl reactiv si tpha reactiv sotului ia iesit vdrl negativ si thpa reactiv ce inseamna asta dr. nu mi-a spus mare lucru fatul este afectat sau nu
rezultatul prin tritru este 1/16 va rog sa-mi raspundeti cat mai repede ca sunt disperata
0
08-07-2010, ora 17:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ginecologul care v-a luat in evidenta are OBLIGATIA de a va trimite la dermatolog pentru a stabili daca este necesar vreun tratament sau nu !
0
09-07-2010, ora 15:04
maria-aisha
Nu este medic/terapeut
maria-aisha
buna ziua ginecologul ma trimis la un dermatolog
si mi-a dat tratament cu penicilina g dar nu mi sa spus nimic concret despre copil daca va fi afectat
0
13-07-2010, ora 21:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu cred ca la acest titru (1/16) copilul nu va avea de suferit.
0
13-07-2010, ora 22:51
maria-aisha
Nu este medic/terapeut
maria-aisha
buna ziua mi-am facut analizele din nou si acum mi-au iesit 1/32minus iar rpr pozitivsi tpha negativ minus
0
17-06-2013, ora 14:25
catalyn1977
Nu este medic/terapeut
catalyn1977
buna ziua. va rog sa ma ajutati pentru elucidarea unei probleme privind vdrl. acum 10-11 ani am contactat o boala venerica. am fost la dermatolog si mi-a spus ca am sifilis. am inceput tratament cu moldamin plus cateva vaccinuri recomandate si chiar facute de catre doctorul fermatolog. de atunci si pana astazi am mai facut 3 analize vdrl, unul dintre ele iesind negativ, bun bazat ca nu mai e nimik a ramas asa. acum o luna in urma am observat o iritatie rosiatica urata la pe penis in zona de sus, pe care am tratat-o cu aciclovir crema, iritatia retragandu-se dar au ramas mancarimi la nivelul acestuia. Am facut analiza vdrl aceasta iesind cu +-. M-am programat ptr analize mai sensibile ptr ca sa vad stadiul. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac mai exact pentru ca sincer imi e destul de teama.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: