Veruci in zona genitala si pe penis

13-01-2009
cornelus_d
Nu este medic/terapeut
cornelus_d
Acum circa 1 an mi-a aparut 2 veruci in zona genitala, nu prea le-am data importanta dupa care mi-a aparut 2 pe penis.Am inceput sa ma ingrijorez si din vorbe am luat un gel verrcuca de la firma sholl, mi-au trecut pe moment in sa au reaparut.Am continuat cu acel gel si au cazut insa au tot reaparut.Acum le am din nou in plina frumusete.Am mai multe intrebari, cum am reusit sa iau asa ceva daca am o relatie stabila de 4 ani?prietena mea nu are nici o simptoma, ce imi recomandati sa fac ?am inteles ca la femei este mai periculos acest hpv decat la barbati.In conlcluzie trebuie facute ceva analize?Sa faca si ea chiar daca nu are nici o simptoma?Imi recomandati ceva creme sau solutii aplicate local?
3 comentarii
0
13-01-2009, ora 17:14
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
nu te mai lua dupa toata lumea!!! e clar k si prietena ta are virusul, chiar daca nu are nici un simptom!!! poate nu se "manifesta " acum, dar dupa ativa ani. (daca esti cu ea de 4 ani)
e si normal k trebuie sa mergeti amandoi la ginecolog, sa va faceti analizele!!!! (apropo: prietena ta nu merge din cand in cand, macar o data pe an sa-si faca analizele la ginecolog?...asa ar trebui). si mai bine mergeti acum pt k se poate trata!!!!!!!
0
20-03-2009, ora 15:24
nikopici2009
Nu este medic/terapeut
nikopici2009
Nu sunt medic, dar poate ajut cu informatia pe care o am de la medicul meu: VIRUSUL HPV il au ambele persoane dintr-un cuplu (la unul se poate manifesta prin veruci ano-genitale si poate la celalalt nu); acesta dispare in timp, dar numai un sistem imunitar foarte bun ii pune capat. De aceea se recomanda tratament indelungat cu intaritoare pt sistemul imunitar la cei care nu pot lupta singuri cu virusul. Am scapat de veruci dupa doua zile de tratament cu o solutie.
0
09-09-2009, ora 19:35
elena2009
Nu este medic/terapeut
elena2009
nikopici2009, poti spune ce solutie anume?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.