veruci zona genitalaaa si anala!!!

09-02-2012
faranume
Nu este medic/terapeut
faranume
Buna seara ! am mare nevoie de un sfat.In urma cu 2 saptamani mi-au aparut in zona genitala dupa contactul sexual neprotejat cu prietenul bubite mici, am fost la dermatolog si mi-a spus ca am veruci, ca si tratament mi-a dat pastile pentru imunitate isoprinosine, si o crema cu care sa ma dau Wartec, vad ca momentan au inceput sa se albeasca, PAR sa treaca, dar problema cea mare este ca simt dureri si in zona anala unde au iesit, mentionez ca au alta forma si ma dor, ce pot face?Poate ca deja sunt paranoica dar mi se pare ca imi ies si pe partea laterala a limbii..ce pot folosi?.Vreau sa va intreb daca acest virus e posibil sa il am in organism (mentionez ca in urma cu 2 ani mi-au iesit pe fata veruci) sau daca a fost transmis prin contact sexual.Multumesc anticipat
4 comentarii
0
11-02-2012, ora 15:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In zona anala folosesti aceleasi medicamente pe care la ai pentru zona genitala, iar pe limba, daca apar, vei merge din nou la dermatolog.Verucile genitale si anale sunt transmise pe cale sexuala si produse de un anumit tip de virus papilomatos, iar verucile de pe maini, fata, apar in alte circumstante si sunt produse de alte tipuri de virus papilomatos [ exista cam 15 tipuri de HPV ].
0
11-02-2012, ora 18:15
faranume
Nu este medic/terapeut
faranume
multumesc mult de sfaturi, o sa le urmez cu siguranta!
0
11-02-2012, ora 18:18
faranume
Nu este medic/terapeut
faranume
puteti sa-mi spuneti cumva daca exista analize care pot depista virusul?
0
11-02-2012, ora 20:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, testul Papanicolau si testarea HPV cu genotipare.Sa faci anual testul Papanicolau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.