Virusul HPV

08-04-2008
dyanapopey
Nu este medic/terapeut
dyanapopey
Buna ziua.Am virusul papiloma si as avea cateva intrebari.Am gasit un site cu informatii despre acest virus si am ceva nelamuriri.Din cate stiam eu, virusul nu se transmite de la mama la fat, iar pe acest site scria acest lucru.Ma puteti lamuri d-voastra daca e adevarat sau nu?Sau se poate transmite doar dak in momentul nasterii se gasesc negi genitali in vagin?Si mai am o intrebare...Din cate am inteles virusul se poate transmite si oral si anal...Imi puteti spune dak sunt complicatii in acest sens...Adica ce simptome pot aparea in aceste zone?
4 comentarii
0
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Daca exista leziuni specifice (condiloame) in regiunea pelviana, labiala, vaginala etc. inmomentul nasterii, HPV se poate transmite la fat. Aceleasi leziuni pot aparea si in alte zone ale corpului, cum ar fi regiunea anala sau periorala. Ai mare grija pentru ca se trateaza greu si de f f f multe ori leziunile reapar, chiar si dupa extirparea chirurgicala!
0
15-04-2008, ora 00:00
mady22091980
Nu este medic/terapeut
mady22091980
Buna ziua. Tocmai am luat rezultatul unui test hpv si a iesit k am hpv 51. Am 27 de ani si vreau ca peste un an sa fac si eu un copil. As dori sa stiu ce implicatii sunt in conceperea unui copil, cat mai pot astepta pana sa ma apuc de acest lucru si ce sanse sunt sa ne mai vindecam vreodata de acest virus. Ce ar trebui sa faca sotul? Cum sa tratam cel mai bine aceasta problema? Va rog mult, imi este f frica, astept raspuns.
0
13-05-2008, ora 00:00
buimi73@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
buimi73@yahoo.com
este posibil ca barbatul care a avut contact sexual neprotejat cu o partenera diagnosticata cu hpv 59 sa nu fie contaminat? daca da, ce analize si tratament se poate face? va rog raspundeti mi si mie. multumesc!
0
30-05-2008, ora 00:00
mythought
Nu este medic/terapeut
mythought
Din cate stiu eu, nu este posibil sa nu fie infectat si el. Nu se poate trata. Stiu ca exista o analiza de sange la barbati pentru diagnosticare insa nu stiu cum se numeste.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •