Vitamina B Complex poate cauza acnee?!

16-04-2010
Florinn1
Nu este medic/terapeut
Florinn1
Mentionez ca iau Vitamina B Complex si doresc sa stiu daca aceasta poate cauza probleme cu acneea?
5 comentarii
0
16-04-2010, ora 23:04
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
Hristos a înviat!

Stimate domn, nu, vitamina B complex nu poate produce erupţii acneice, cel puţin nu în mod normal (acum depinde şi de calitatea vitaminelor). Vitaminele din complexul B sunt esenţiale pentru funcţionalitatea organismului. Cel puţin 3 dintre ele au acţiune directă asupra pielii; acţiune care influenţează pozitiv toate funcţiile pielii, metabolismul ei (schimbul de substanţe din cadrul ei) şi aspectul acesteia - vitamina B2 (riboflavina), vitamina B5 (acidul pantotenic) şi vitamina B10 (acidul para-amino-benzoic - PABA) - toate 3 participă activ până şi la controlul secreţiei de sebum (o carenţă poate produce seboree).



Toate cele bune. Să fiţi binecuvântat!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
| NIHIL SINE DEO - Nimic fără DUMNEZEU! |
→ Domnul nostru Iisus Hristos, a înviat, Dumnezeu în Treime să fie binecuvântat ←
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
0
16-04-2010, ora 23:15
Florinn1
Nu este medic/terapeut
Florinn1
ADEVARAT A INVIAT!!

Multumesc pentru raspuns!
0
17-04-2010, ora 00:04
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Toate vitaminele artificiale sunt produse sintetice care nu sunt nicidecum identice cu cele naturale, au efecte secundare sigure si multe din ele sunt chiar toxice. Despre anumite vitamine sintetice se stie acest lucru de zeci de ani. Daca ai primit acnee dupa ce ai luat asa ceva poti sa fi sigur ca ca de la ele vin. In plus in aceste pastile se afla si alte substante si chiar metale toxice (zinc, seleniu, cupru).
Eu nu as da la nimeni astfel de vitamine.
0
18-06-2011, ora 20:16
manolik
Nu este medic/terapeut
manolik
buna ziua

va rog mult sa ma ajutati. fiica mea are 23 ani si ia "B complex 100" / 1 capsula pe zi pentru stres si caderea parului. cat timp poate sa ia acest complex de vitamina B ? daca ia cest complex de B-uri poate sa ia si forcapil?


va multumesc foarte mult
0
22-06-2011, ora 04:19
Mr. Nick
Nu este medic/terapeut
Mr. Nick
¦●÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷●¦

Bună dimineaţa!
Manolik, toate vitaminele complexului B sunt hidrosolubile, mai puţin forma liposolubilă a vitaminei B1, benfotiamina, fapt pentru care toate vitaminele B hidrosolubile pot fi administrate pe intervale destul de mari de timp, pentru că se elimină din organism, nu se înmagazinează, dar administrarea trebuie să se facă doar în cantităţi optime, atenţie, nu în supradoze.
B complex 100 este un supliment nutritiv ce NU poate fi administrat în combinaţie cu alte suplimente care conţin vitamine din complexul B, în special cu cele care conţin vitamina B1 (tiamină), vitamina B2 (riboflavină), vitamina B3 (niacină, nicotinamidă), vitamina B6 (piridoxină) şi vitamina B5 (acid pantotenic), pentru că o astfel de asociere poate să producă efecte nocive la nivelul sistemelor nervos, digestiv şi endocrin, cel puţin. Deci, nu, fiica dv. NU trebuie să ia Forcapil pe tot parcursul administrării suplimentului B complex 100, ca de altfel nici alte suplimente pentru căderea părului, ca Revalid, de pildă.
B complex 100 se poate lua pe o perioadă de 1-3 luni, o singură dată pe zi. După acest interval de timp se face o pauză de minim 7-14 zile, după care se poate relua administrarea. Consultaţi medicul!
Însănătoşire grabnică :)


_

Sfânta Treime, Cea de o Fiinţă, de Viaţă Făcătoare şi Nedespărţită: Tatăl şi Fiul şi Sfântul Duh, să vă răsplătească toate faptele bune, să vă ierte toate greşelile şi să vă binecuvânteze cu mântuire. Amin!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mister Nick ♥

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
⁞ NIHIL SINE DEO -- NIMIC FĂRĂ DUMNEZEU -- NOTHING WITHOUT GOD -- NADA SIN DIOS ⁞
¦●÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷●¦
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.