Voi aveți probleme de concentrare/atenție?

10-06-2019
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Salut.Voi aveți probleme de concentrare și atenție venite în urma tratamentului sau a bolii psihologice?Ce faceți voi in acest sens?Cum va ajutați să vă măriți și mențineți puterea de concentrare și atenție pe tot parcursul zilei dat fiind faptul că luati tratament de la psihiatru? și tratamentele, unele mai afectează atentia, mai ales neurolepticele.
Ce faceți voi in acest sens și cum va descurcați?
Luați ceva, folosiți anumite tehnici sau pur și simplu vă chinuiți cu aceasta problema?
9 comentarii
0
10-06-2019, ora 16:34
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Încă o întrebare:Magneziul ajuta la concentrare?
0
10-06-2019, ora 16:50
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
Si eu am probleme de concetrare si atentie.
Lucrez casier intr-o benzinarie si imi este foarte greu sa ma concetrez si sa invat tot ce trebuie in calculator si asta cu siguranta e de la antipsihotic.
Magneziul nu ajuta la nimic. Eu il iau de luni intregi alaturi de vitamine si degeaba.
0
11-06-2019, ora 09:35
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ați vorbit cu psihiatrul? Poate vă adaugă ceva pe lângă tratament care să prevină tulburările de atenție și concentrare
0
11-06-2019, ora 14:05
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
Abia peste 2 luni am programare la psihiatru.
Mai am de asteptat.
0
11-06-2019, ora 16:30
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nu adaugă nimic psihiatrul, că cică se bat cap in cap medicația psihiatrica cu cea de atenție, concentrare și funcționare a creierului.Si drept să vă spun, nici nu-i prea interesează.Scapa de tine repede că au mulți pacienți.Ce credeți dvs că psihiatrul sta cu fiecare să-i explice ce și cum?Poate doar la privat, la stat stai maxim 7 minute, așa e la mine cel puțin.Al meu doctor de-abia așteaptă să scrie rețeta și să scape de munca și de fiecare pacient, primul lucru care îl face e sa bage pinul și să scrie repede rețetă, deci ce sa te aștepți de la astfel de doctori prea grăbiți și dezinteresați?
0
11-06-2019, ora 16:38
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Și atunci ramane la latitudinea mea ce sa iau ptr concentrare care să mă ajute.Am incercat B-uri, magneziu, multivitamine, lecitina, Omega, MemoPlus, nimic nu m-a ajutat.Neuro Optimizeze mi-e frica să-l iau deși fostul doctor mi l-am recomandat și a zis că e bun dar cei de la magazinul producător cică interactioneaza
0
11-06-2019, ora 16:39
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Și uite așa stăm și suferim cu concentrarea si nu ne baga nimeni in seama.
0
12-06-2019, ora 16:50
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Doctorul psihiatru mi-a zis că aș putea să iau Acutil, oare e bun?Sincer mă gândesc să iau un supliment dar nu știu care și mă rog bunului Dumnezeu să nu îmi facă rău fiindcă iau și medicație de la psihiatru.
Dar doctorul poate știe mai bine.
Nu?
0
13-06-2019, ora 17:20
Raluca Eonia
Nu este medic/terapeut
Raluca Eonia
Da am prob
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: