vreau sa slabesc

15-06-2011
bubu89
Nu este medic/terapeut
bubu89
am 1.51-1.52 si ups 89 de kg stiu enorm de mult, aceasta greutate am inceput sa o acumulez pe baza unei caderi de calciu pe sistem nervos, si de vreo 5-7 ani cam asa am luat mult in proportie este adevarat am incercat si multe diete, dar acuma m-am gandit la ceva si nu stiu daca este bine, m-am gandit daca as sari coarda ca este mai usor decat sa intru in forta o ora dimineata si sa nu mai mananc dupa ora 6-6:30 ar fi ok, ce parere aveti.va multumesc anticipat!
12 comentarii
0
15-06-2011, ora 01:51
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Ar fi excelent daca vei face ceva miscare, insotita de saritul coardei, dar nu ajunge.Va trebui sa ai o dieta bine proportionata, facuta de un nutritionist, dietolog.Va trebui "lucrat" si cu factorii determinanti ai problemelor tale.
Dietele de care mentionai mai sus, ce s-a intamplat?de ce nu au dat roade?Daca reusesti sa nu mai mananci dupa ora 7 ar fi bine, iar daca totusi ti se face foame incearca cu o salata, un mar, iaurt degresat, ceva usor.
Mai trebuie multa rabdare, caci nu se slabeste usor, iar cei care o fac cu acele produse miraculoase, reiau kg. imediat cu oprirea curei.
Bafta multa, rabdare.La cat mai multe kg. pierdute.
0
03-07-2011, ora 21:57
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Cred ca te-ar ajuta si daca ai incerca sa faci putin jogging. Ti-as recomanda sa incepi usor si sa cresti distanta pe care alergi treptat. Ar fi bine sa mai ai o prietena cu care sa mergi de cateva ori/sapt la alergat.Singura o sa-ti fie destul de greu, o sa ai tendinta sa renunti, da sunt sigur ca ai pe acolo pe undeva o luptatoare in tine si ai sa reusesti daca'ti doresti cu adevarat!
Incearca sa eviti sa mananci carbohidrati.

Spor la slabit!
0
15-07-2011, ora 15:30
adrianamatei
Nu este medic/terapeut
adrianamatei
Jogging-ul nu e bun numai pentru slabit. E bun pentru tonus. E trist ca unii oameni au prejucati si
se uita ciudat pe strada la tine daca alergi, si mai ciudat daca esti mai plinuţă.
SI mie mi-e urat sa alerg singura prin parc... prietenele mele sunt prea comode.
Da macar de 2-3 ori pe seara incerc sa fac ceva jogging...
0
15-07-2011, ora 15:43
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Fetelor, pe voi nu trebuie sa va intereseze ca x si y comenteaza ca alergati. Persoanele care fac sport( nu neaparat de performanta) sunt de apreciat, cu atat mai mult in cazurile in care pers in cauza sunt plinute(asa cum spuneti dumneavoastra).
La mine in Sibiu, avem un parc mai maricel si in fiecare seara vezi zeci de oameni care alearga.
Spor la alergat!:D
0
18-09-2011, ora 10:36
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Afirma Vasilica16,

"iar cei care o fac cu acele produse miraculoase, reiau kg. imediat cu oprirea curei."
Aici faci o mare GRESEALA.

Nu exista produse miraculoase, ceea ce vezi pe net sunt reclame, lucrate in photoshop, pentru a va face pe voi sa cumparati diverse produse.Intradevar stiu pe propria piele ca sunt produse care accentueaza arderile in organism, si eu le folosesc, dar ca baiat si sportiv am alte arderi in organism+antrenaemnte intense+cardio (in perioada de definire).Dar odata ce ai dat jos grasimea cu un regim, ea nu mai reapare.Sa iti explic si de ce: Tu ti un regim ok?, deci te abtii de la anumite alimente, care probabil iti plac, si slabesti in 30 zile, apoi cand vezi ca ai slabit te apuci iar de mancat, si vezi ca te ingrasi la loc...Ce zici ? Ca te-ai ingrasat din cauza produsului respectiv?S-au din cauza ca ai dat repede jos? Raspunsul este NU! l.Este si normal daca tu nu mananci o perioada slabesti, apoi te apuci de mancat ca inainte, te vei ingrasa.Dar sa afirmi ca ai pus la loc datorita slabirii rapide este o mare pacaleala.

Acum sa fiu mai "on topic", exemplul propriu nu ar avea relevanta in situatia de fata avand in vedere activitatile noastre.Asa cum se spune si mai sus jogging-ul, in general miscarea, ajuta nu doar pentru a arde calorii, ci si pentru buna functionare a corpului, pentru a slabii cu rezultate vizibile recomand zilnic 30 de minute de cardio, pentru care nu trebuie sa merge neaparat la sala, il poti face si acasa.Daca doriti catva exemple de cardio, sa ma anuntati.
0
02-10-2011, ora 17:23
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna bubu89!
Pentru a slabi trebuie sa incepi sa faci sport de 3, 4 ori pe saptamana 60 de minute. De preferat de dimineata deoarece atunci este momentul optim pentru arderea grasimile, dupa ce ai mancat foarte putin- cafea ori ceai, fructe. iaurt, o lingura cereale integrale, etc. Trebuie sa faci neaparat si cardio dar si exercitii de forta. Aerobicul este un sport foarte complex pe care il poti practica la tine acasa urmarind de exemplu video-uri de pe internet. Realizeaza-ti un program pentru toate grupele de muschi si urmeaza-l cu precizie, nu renunta, cel putin 2 luni, timp in care trebuie sa ai si un regim. Incearca sa nu mananci prajeli, paine, dulciuri, dar introdu in alimentatie salatele, fructele, supele, ciorbele, lactatele. Trebuie sa iti schimbi complet stilul de viata, altfel nu vei reusi.
Cel mai important este sa nu te astepti la rezultate dupa prima saptamana, asteapta cel putin o luna, e posibil sa nu slabesti deloc timp de o luna, dupa care sa slabesti brusc in timp rapid, fiecare organism este diferit.
Eu am 27 de ani si 52 kg si 170 cm. Nu am fost niciodata supraponderala, insa in urma unei alimentatii deficitare si unui stil de viata sedentar am ajuns sa am 58, 5 kg in urma cu 1 un si jumatate. In 2 luni am dat jos kg in plus cu sport si dieta, kg pe care nu le-am mai pus. Mananc sanatos ( chiar mult dpdv cantitativ) si fac sport, nu urmez un regim, dar evit pe cat posibil fast food-ul, chips-urile, snacks-urile, dulciurile din comert, produsele de patiserie.
Cat mai mult sport si mananca santatos, asta e reteta! Mult succes!
0
02-10-2011, ora 17:25
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
pentru arderea grasimilor*- asa am vrut sa spun
0
20-05-2012, ora 23:30
drushk
Nu este medic/terapeut
drushk
am 1.60 si 56 de kg si 21 de ani as vrea sa stiu daca asta este greutatea pe care trebuie sa o am la aceastaa inaltime?multa lume mi a sp ca la inaltimea pe care o am treuie sa cantaresc 50 de kg, este adevarat?
0
22-06-2012, ora 19:42
Clariss
Nu este medic/terapeut
Clariss
Ce varsta aveti? De regula, in dieta si in viata lucrurile de aranjeaza cand se instaleaza un echilibru interior, in care constientizat ca suntem grasi, dar nu disperam... trebuie sa ne comportam cat mai natural, pentru ca toate restrictiile si toate chinurile prin care trecem pentru a slabi se resimt asupra organismului nostru. Nu iti impune restrictii mari fiindca organismul constientizeaza acest lucru si asimileaza.. pentru ca sunt "vremuri grele". Sunt adepta alimentelor cu calorii negative, in acest caz salata este sfanta, la care adaugi activitati gospodaresti transformate in exercitii de intrerinere si formare mulsculara. De exemplu, florerile le puteti uda cu bulverizatorul... dati 10 jeturi cu o mana, apoi alte 10 cu alta mana, astfel intarim musculatura bratelor. Scarile iarasi ne sunt de mare ajutor, ziua puteti urna de cateva ori scarile, de exemplu. Apa, consumati pentru a mai dexotifia organismul... apa tine si de foame, asa ca beti putina apa cand simtiti ca va taia pofta de mancare, carati dupa dvs. oriunde o sticla de jumatate de litru. Tot ce faceti ganditi ca trebuie sa faceti si pentru intretinerea si tonifierea musculaturii. Numai bine
0
28-12-2012, ora 18:00
biancateo
Nu este medic/terapeut
biancateo
Cel mai bine, dute la sala
0
13-01-2013, ora 09:00
MarianJianu
Nu este medic/terapeut
MarianJianu
După cum a spus şi baincateo, o metodă bună este să te duci la sală.
NU asculta în schimb sfatul unora de la sală să iei naposim, nu te va ajuta, ba mai mult îţi va afecta ficatul grav !
Ia-o la început cu exerciţii uşoare (bandă de alergat, aparate pentru picioare, aparate mecanice pentru braţe şi spate etc)
Mult succes şi nu uita că dacă te grăbeşti şi le faci ca să scapi repede de kg în plus nu te vei bucura de rezultat..
0
14-09-2014, ora 20:43
arta si stiinta
Identitate neconfirmată
arta si stiinta
schimba-ti stilul de viata.tot ce faci pe termen scurt te ajuta pe moment, revenirea la vechiul mod de alimentatie(obiceiurile vechi mor greu).te va aduce in acelasi stadiu care te aflai la inceput de drum.
, , zilnic mai multa miscare si mai putina mancare 'cea
mai reala reteta de slabit.ar fi fost de dorit sa precizezi si varsta, grupa sanguina, vreo adictie. o evaluare psihologica ar fi necesara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.