vreau sa stiu.. ce fel de tratament se ia daca am herpes genital? | Forumul Medical ROmedic

vreau sa stiu.. ce fel de tratament se ia daca am herpes genital?

23-09-2005
becky
Nu este medic/terapeut
becky
Va rog sa ma ajutati si pe mine!Vreau sa stiu daca Herpesul Genital poate disparea definitiv, bineinteles prin tratament.Daca da, cel fel de tratament.Cel mai bun prieten al meu sufera de aceasta boala si as vrea sal ajut.Astept raspuns.Multumesc
2 comentarii
0
23-09-2005, ora 00:00
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Actualmente nu exista un tratament eficient care sa poata inlatura definitiv virusul herpetic din organism. Din moment ce acesta a patruns in organism el va ramane pt toata viata si va cauza eruptii recurente.Stresul emotional, oboseala, expunere excesiva la soare sau vant, deshidratare etc. pot cauza episoade de recurenta a eruptiilor ; dar insa nu se stie exact care este mecanismul sau trigger-ul (semnalul) prin care virusul se reactiveaza.

In prezent exista cateva medicamente destul de eficiente atat in reducerea simtomatologiei din timpul eruptiilor, cat si in reducerea recurentelor. Amintesc aici acyclovir, valyclovir si famcyclovir cu specificatia (inca odata daca mai este nevoie ) aceste medicamente nu vindeca infectia cu virus herpetic ci doar suprima simptomele asociate.
Sunt si cateva masuri ce pot fi urmate pt a atenua din disconfortul pacientului in timpul eruptiilor:
- evitati expunerea excesiva la caldura si soare
- purtati haine cat mai lejere, care eventual sa intre cat mai putin sau deloc in contact cu zona afectata
- pastrati zona afectata curata si uscata
- pt igienizarea zonei folositi apa calduta si sapun (neparfumat, nu sampon sau altele)
- calmarea durerilor se poate face cu aspirina, algocalmin, ibuprofen ( a se consulta un medic pt a vedea contraindicatiile)

P.S. daca esti interesata si de date privind preventia transmiterii si la alte persoane . revino cu un post

Multa sanatate
0
02-09-2007, ora 00:00
and1982
Nu este medic/terapeut
and1982
cineva de la mine din familie are herpes genital. vreau sa stiu daca se poate transmite si la ceilalti membrii ai familiei si prin ce metode se poate preveni si evita contaminarea. locuim in acelasi apartament.
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •