Herpes genital care recidiveaza des... recomadari? | Forumul Medical ROmedic

Herpes genital care recidiveaza des... recomadari?

27-07-2008
ciupic
Nu este medic/terapeut
ciupic
buna ziua d.le doctor, am citeva intrebari, sint cam disperata.e posibil sa ajung si la dvs la cabinet, nu stiu cind, dar sa-mi spuneti ce am de facut.am herpes genital recidivant.nu recidiveaza des(poate si la 3 ani, si la 2, si la 1, si cel mai rar de 3 ori pe an), nu e mare, e in zona exterioara.il am de mai demult, nu am stiut ce este.am 35 de ani.nu am copil dar imi doresc.intrebarea mea este pot sa fac acel vaccin care a aparut si la noi in tara?sau sa fac tratament cu pastilele care se gasesc la noi(aciclovir)sau cu pastile din strainatate.daca acel vaccin e bun?nu stiu spuneti-mi mai multe.sa fac niste teste de singe si in functie de rezultat sa vad ce pot face?astept un raspuns urgent.multumesc anticipat.
4 comentarii
0
27-07-2008, ora 00:00
uny612
Nu este medic/terapeut
uny612
La cat timp dupa un episod de herpes genital poti afla daca este recidivant sau nu?Ce perioada de timp trebuie sa treaca sa iti poti da seama de asta(saptamani, luni, ani)?
0
28-07-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
daca nu aveti bubite, nu transmiteti virusul, transmitere virusului la partener se face cand sunt bubitele prezente acolo...in perioada acea trebuie evitat contactuul sexual...
analiza cea mai buna pt detectare herpesului este PCR din vezicule..dar e scumpa si nu se face decit in anumite centre din bucuresti si sincer nu cred ca este necesara...daca va vede un medic atunci cand aveti leziunile poate sa va spuna ca este herpes sau nu si nu va trebuie nici o analiza!! analizele sunt facute sa ajute medicul sa puna diagnostic cd are nevoie dar daca se vede cu ochiul liber, de ce sa apelam la ele???
daca faceti herpes de mai multe ori la rand inseamna ca aveti o problema de imunitate si e bine sa faceti un test HIV...nu vrau sa va alarmez dar e bine de stiut treaba asta...asta pe o paret si exista un tratament cu o anumita doza pt formele recidivante
dr akram salem
medic dermatovenerice clinica www.cutismed.ro
0
28-07-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
daca nu aveti bubite, nu transmiteti virusul, transmitere virusului la partener se face cand sunt bubitele prezente acolo...in perioada acea trebuie evitat contactuul sexual...
analiza cea mai buna pt detectare herpesului este PCR din vezicule..dar e scumpa si nu se face decit in anumite centre din bucuresti si sincer nu cred ca este necesara...daca va vede un medic atunci cand aveti leziunile poate sa va spuna ca este herpes sau nu si nu va trebuie nici o analiza!! analizele sunt facute sa ajute medicul sa puna diagnostic cd are nevoie dar daca se vede cu ochiul liber, de ce sa apelam la ele???
daca faceti herpes de mai multe ori la rand inseamna ca aveti o problema de imunitate si e bine sa faceti un test HIV...nu vrau sa va alarmez dar e bine de stiut treaba asta...asta pe o paret si exista un tratament cu o anumita doza pt formele recidivante
dr akram salem
medic dermatovenerice clinica www.cutismed.ro
0
15-01-2011, ora 13:56
Awesome One
Nu este medic/terapeut
Awesome One
Sunt Eduard din Ramnicu Sarat va multumesc domnule doctor pentu tratamentul meu de unghie incarnata.Pentru mine sunte-ti ca un salvator de vieti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •