VSH de 45 la copil de 3 ani jumatate!

10-05-2008
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
Scriu acest mesaj/intrebare pentru oricine ma poate ajuta cu un sfat competent.Baietelul meu a avut o viroza foarte urata acum 3 saptamani care s-a soldat cu internare in spital.Nu a fost pneumonie, dar la raze i-a aparut o mica pata pe plamani.Testul TBC negativ.Tot din cauza acestui virus a facut o uarta urticarie (cica se mai inatmpla in virozele urate)tratate cu hidrocortizon intravenos, peritol si zyrtec.Pentru raceala a primit genta cu ampicilinain spital, apoi ampicilina sirop acasa timp de o saptamana.Petele au disparut, la fel si raceala.Am uitat sa va zic ca la analizele facute in spital VSH era 39, dr. a spus sa repetam peste 2 saptamani ca ar trebui sa scada.La acel moment era bolnav, deci asta era cauza.Acum 2 zile baietelul meu a facut frisoane, era subfebril si nu mai putea pasi in piciorul drept.Am mers la spital la neuropsihiatrie infantila de aici am facut toate investigatiile posibile.S-a exclus cauze neuro deoarece avea reflexe bune.Am mers la oftalmo pentru fund de ochi care a iesit bine, pediatrie, unde am facut analize si au iesit bine mai putin VSH care e 45, la ortopedie si raze pentru bazin.Concluzia a fost artrita coxofemurala dreapta postvirotica (adica tot din cauza acelei viroze).Tratament nurofen de 3*5 ml si frectii cu fastum gel.VSH de repetat peste o saptamana.Avand in vedere infectia, credeti ca aceasta v-a disparea cu nurofen (daca infectia este aceasta musculara) sau poate fi de la acea pata depistata la raze pe plaman.Ar trebui sa repet razele la planam?
Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
12-05-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
ASLO, i-ati facut? Daca nu, trebuie sa-l faceti! I nfectie fara un antibiotic, nu trece. La VSH f. mare e infectie.mergeti la un medic f bun.
0
17-05-2008, ora 00:00
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
Va scriu ce mi-a zis pediatru ieri.La un copil de 3, 5 ani nu se poate pune diagnostic de reumatism articular(ceea ce banuiam eu) si nu e cazul sa-i fac Aslo, fibrinogen si alte minuni, pentru ca aceasta boala se manifesta mai urat decat ceea ce a avut David si se diagnost. dupa varsta de 5 ani. Ceea ce mi s-a recomandat a fost scoaterea amigdalelor daca ne fac asa dese probleme.
Va pup.
0
21-05-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Baietelului meu, i-am facut ASLO, FIBRINOGEN... cand avea 4 ani si jum., bineinteles, la recomandarea medicului, si ASLO era >800. De atunci ii fac moldamin. D-aia iti recomandam sa-i faci ASLO, sa nu ai surprize mai tarziu.
Din ce stiu, eu, la copil mai mic de 6 ani, nu se recomanda amigdalectomie...
0
21-05-2008, ora 00:00
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
Multumesc pentru sfat.Sunt foarte derutata acum.
O sa ii fac un ASLO cat mai curand, eventual fara trimitere.
Si voua la acest ASLO ce v-a gasit?
0
26-05-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Baiatului meu i-am facut si exudat si i-am gasit stafilococ. Pe care l-am distrus cu antibiotice.
0
08-07-2008, ora 00:00
janad7
Nu este medic/terapeut
janad7
Dragi mei,
de cateva zile am primit rezultatele analizelor.
I-am facut toate analizele si a iesit VSH 6-10, Prot C reactiva sub 6, fibrinogen 270, ASLO 200.
VSH a scazut foarte mult, FI e in limite si poate si CRP, dar ASLO nu e prea mare la varsta de 3, 7 ani?
E cazul sa mai imi fac probleme?Ce poate insemna?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: