Vsh și fibrinogen scazute

19-10-2019
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
Bună ziua.
Sunt îngrijorată de rezultatele analizelor de sânge. Am 42 de ani, 161 cm și 46 kg. Numananc prea bine în ultima vreme.
Vsh este 2 iar fibrinogen ul 1, 1 g/L.
Ar mai fi ldl ușor mărit 130 mg/dl și 3, 39 mmol/L.
Ușor sub limita ar fi Tgp (alat) 9 u/L. Dar tgo (așat) e ok 13 u/L. Restul analizelor sunt în limite normale.
Îmi fac tot felul de gânduri ca dacă e legat de ficat, crinichi, inima. Mama mea a suferit de toate cele: arterita, stenoze, blocaje pe multe artere, infarct iar spre finalul vieții au descoperit probleme la ficat și rinichi(dar spre deosebire de mine, avea un stil de viata nesănătos). A murit anul acesta și încă sufar. Anul acesta a fost cam mult stres și tristețe pt mine.
Menționez ca ocazional simt ca_mi bate inima aiurea, vparca ar sari o bătaie sau se încalcă 2 bătăi... Nu-mi dau seama. În rest, nu sufăr de nimic din care știu.
Mi-am scos amigdalele la 30 de ani pt ca de copil aveam episoade de puroi în gat. Și am exagerat cu efortul la sala și nu mancam calumea în primăvara astfel ca am ajuns la urgente pt ca Intr_o noapte simțeam ca nu am aer și am vomat, adică respiram dar parca nu era suficient aer. Cică, electroliții...
Va rog sa ma îndrumați ce alte investigații ar trebui sa urmez. Mulțumesc frumos.
1 comentarii
0
29-10-2019, ora 15:09
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
Deci, oare îmi poate răspunde cineva. as vrea sa știu dacă este ceva în neregula în cazul unui fibrinogen scazut care poate fi asociat unui vsh) 2. Și LDL puțin peste limita inferioara... Aveți valorile în postarea inițială, mai sus. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • VSH mărit - ce ar putea fi
  • VSH crescut - cauze, boli posibile, explicații
  •