Zgomot in urechi

27-01-2018
Paul.Cristian
Nu este medic/terapeut
Paul.Cristian
Buna ziua. De aproape 5 luni am rămas cu un zgomot in urechi(ca de apă care circula cu presiune intr-o teava)in urma unei raceli puternice la cap si la plămâni.Am urmat tratament pt sinuzita si bronsita. De bronsita am scapat cam intr-o luna dar pt sinuzita am facut tratament cu inca 2 antibiotice dar zgomotele nu au disparut si am ramas si cu senzatia de ameteala. La CT pt sinusuri nu s-a gasit nimic semnificativ. Am facut RMN cervicala si au gasit hernie cervicala tratabila prin kinetoterapie. Am facut si Doppler la vasele mari ale gatului si control oftalmo si sunt in parametrii normali pt varsta(47). Este posibil ca Ct -ul sa nu fi fost interpretat corect si sa am totusi sinuzita? In momentul de fata am acel zgomot care nu este sesizabil decat cand incerc sa adorm si nu are aceeasi intensitate mereu, usoara nesiguranta/ameteala mai ales cand trec de la pozitia orizontal la cea vertical, uneori am dantura superioara usor amortita, cand inghit in sec pocnesc urechile (nu tot timpul dar in majoritatea lui), usoara ameteala cand duc barbia in piept si ridic brusc privirea sau daca rotesc stanga-dreapta capul mai puternic iar imaginea este usor blurata uneori. CT-ul a fost facut in luna noiembrie si la concluzii au spus, , fără leziuni intracerebrale cu caracter acut decelabile CT nativ" si, , deviatie de sept nazal osos spre stanga de 0, 7cm"
5 comentarii
1
27-01-2018, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 este sau nu sinusita spune un medic ORL dupa ce vede CT si nasul pacientului
2 se face audiograma si timpanograma.. care ajuta medicul sa gasesca nivelul la care este afectata urechea
3 mai depinde si cate KG aveti... daca e un sange gros, vascos, care afecateaza circulatia cerebrala atunci cauza nu e in ureche..ci in abdomen
0
27-01-2018, ora 21:01
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Probabil suferiți și de hipertensiune. Mergeți și la un cardiolog.
0
28-01-2018, ora 23:12
Paul.Cristian
Nu este medic/terapeut
Paul.Cristian
Am facut audiograma de 2 ori si impedansmetrie si au spus că sunt ok. Am 96 kg la 1, 91 m înălțime si am jucat baschet pana in vara (am facut si fac sport). Control la inima am facut de 3 ori in 4 luni si totul ok. Ramane abdomenul. Ce e de controlat acolo?
1
29-01-2018, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un medic de la gastrologie.. trebuei sa se pronunte asupra starii intestinelor si ficatului.. ele raspund de calitatea sângelui
2 citesti despre Alimentele care ingroasa sangele si le excluz din alimenatie
0
29-01-2018, ora 10:01
Paul.Cristian
Nu este medic/terapeut
Paul.Cristian
Am inteles. Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: