Zgomote ciudate in urechi

03-01-2013
fllor
Nu este medic/terapeut
fllor
Buna ziua, de cateva saptamani mama mea ne tot spune ca, atunci cand doarme, aude in ureche tot felul de zgomote. La inceput era un gen de zgomot ca al unui motor de tir auzit din departare, acum imi spune ca aude un fel de falfait, asemeni unui film (de plamani) pe care il fluturi in aer.
Aude zgomotul doar cand doarme, se trezeste auzit acest zgomot...azi-noapte a avut putina tensiune dar nu cred ca asta e problema.
Imi puteti spune care e cauza sau ce trebuie sa faca?
Va multumesc!
7 comentarii
0
03-01-2013, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ba.da. tensiunea si problemele de circulatie cerebrala duc la zgomote in ureche
e nevoie de consult interne, neurologie, orl..pentru a preveni un accident vascular
0
03-01-2013, ora 21:16
fllor
Nu este medic/terapeut
fllor
Si din punctul dvs. de vedere, e ceva grav? Adica acel accident vascular despre care vorbiti...la ce se refera?
0
03-01-2013, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dereglarea de circulatie cerebrala, accidentul vascular..duc la pareze si paralizie..asta in cal mai bun caz
0
03-01-2013, ora 21:52
fllor
Nu este medic/terapeut
fllor
Adevarul e ca are si dureri de cap dar sunt de aproximativ o luna. a facut tomograf, analize si acum e programata la neurologie, cartiologie si orl dar astea de poimaine in colo. Saptamana trecuta am descoperit amandoua ca suferim de spondiloza cervicala si dna doctor a spus ca de acolo se trag durerile de cap si ametelile (pe care le am si eu dar nu tot timpul).
Nu mai stiu ce sa fac, ce sa facem...eu una incep sa ma sperii...
0
03-01-2013, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
speriatul si frica.. nu sunt benefice in acest caz, niciodata nu sunt benefice
luatii tensiunea artetiala, si tratamentul pentru tensiune daca e cazul
medicatia pentru circulatia cerebrala... stugeron, pentoxi.retrd..sa
, mgcu vit b 6, valeriana tab sau tinctura, ceai de tei...
alimentatia corecta fara grasimi, hidratare corecta cu apa si ceaiuri..pentru a avea un sange mai fluid
0
04-01-2013, ora 00:22
fllor
Nu este medic/terapeut
fllor
Va multumesc pentru raspunsul dumnavoastra! Sper sa ne fie de ajutor...
0
25-03-2021, ora 21:10
Ylyana
Nu este medic/terapeut
Ylyana
Buna ziua!

De vreo saptamana am un falfait in urechea dreapta. Nu dureaza decat 10-20 secunde, dar se repeta de mai multe ori pe zi.
Am fost la un medic ORL, dar nu a descoperit de unde provine falfaitul si mi-a recomandat Vertikgo.
Am 70 de ani, 162 cm si 80 kg. Tensiunea e in jur de 120-140.
Nu mananc decat legume fierte, salate de orice fel, peste la cuptor, branza proaspata, si 2 oua fierte pe saptamana. Totul fara paine, fara sare si grasimi. Beau destul de mult ceai de ghimbir. Nu mananc deloc fructe, pentru ca imi creste glicemia foarte mult. Cu toate astea, am colesterol 240, dar glicemia este 93 si glicozilata 5, 5. Cred ca va trebui sa iau statine pentru colesterol, desi am evitat.
Doresc sa va intreb care este parerea dvs despre acest falfait, si daca credeti ca ar fi vorba de circulatia cerebrala? Ar fi necesar sa fac IRM pentru ureche sau cerebral?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: