Am facut o analiza a secretiei linguale si mi-a iesit candida

02-01-2009
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Buna ziua !
Am si eu o problema pentru care as vrea sa-l rog pe dl. doctor sa ma lamureasaca. In martie 2008 am facut o analiza a secretiei linguale si mi-a iesit candida. Am luat Nystatin de mai multe ori dar nu a avut efect. Ma deranjeaza foarte tare faptul ca se depune mereu in gat un strat care se duce foarte greu si de multe ori nici nu-mi da voie sa vorbesc. E enervant si pentru mine si pentru cei din jur pentru ca fac mereu zgomot ca sa-mi curat gatul. Vreau sa va mai spun ca si nasul il simt mereu infundat, am si candidoza genitala. Problema asta dureaza de cativa ani. Cred ca tot organismul e plin de candida si nu stiu cum sa scap de ea. Cred ca-mi trebuie un tratament puternic care sa curete tot organismul nu numai tratamente locale. Poate ma puteti sfatui si pe mine cu ceva. Va multumesc din suflet !!!
15 comentarii
0
04-01-2009, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Bella.
Organizmul uman este un mecanizm foarte complex... si complicat.
Ai lasat impresia ca ai un organizm obosit, cu imunitatea foarte slabita, posibil ai folosit antibiotice fara control, poaiibil ai o problema gastrica despre care nu stii si nu tii regim alimentar.
Am sa te rog sa.mi scrii varsta, profesia( mediul in care lucrezi, noxe?!)
ce patologie, interventii chirurgicale, ai mai avut ?
Faci investigatie la Gastroenterologie pentru a exclude un reflux gastroesofagian.
pana ai rezultatul.
iti recomand sa NU folosesti bauturi acidulate, acru si condimentat.
sa faci gargara dupa fiecare masa cu OSIDENTA
past de supt Tantum verde.
ACC 200 1 la 8 ore.
GINSENG 2 pe zi
Echinacee 2 pe zi
Seara la culcare.. Inhalatii cu Ceai de musetel fierbinte+ INHALANT.. pana la 10 pic.
si mai vorbim dupa ce ai rezultatul investigatiei gastrice.
-
0
19-01-2009, ora 01:38
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Am 26 de ani. Dupa facultate, unde am petrecut destul de mult timp in laboratorul de chimie (poate are vreo legatura), am lucrat numai 6 luni intr-o fabrica de industrie alimentara. De doi ani nu lucrez si stau mai mult in casa. In general sant nocturna, ma culc foarte tarziu in ziua si bineinteles ca nu mai prind decat o parte din zi, Petrec mult timp la calculator si printre carti.
In urma cu aproximativ 8 ani am racit foarte tare, cu tuse foarte puternica, care a durat destul de mult timp (cred ca nu am luat nici un tratament decat leacuri babesti). Pentru ca ma dureau plamanii am fost la un control dupa ce mi-a mai trecut raceala. Nu imi amintesc prea bine ce diagnostic am avut dar mi s-a dat Izoniazida 3 luni ca sa previn TBC (asta imi amintesc ca mi-a zis medicul).
In urma cu doi ani am fost operata de rinita cronica dar am si deviatie de sept pe care trebuia sa o operez si nu am operat-o.
La Gastroenterologie nu am ajuns inca.
Tratamentul pe care mi l-ati prescris dumneavoastra il pot incepe inainte de aceasta investigatie? Pot merge la control in timpul acestui tratament?
Va multumesc !
0
19-01-2009, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da tratamentul.. poti sa.l incepi. inclusiv si regimul alimentar.
Dupa cateva zile o sa.ti fie clar.. daca ajuta ce am recomandat... sau e nevoie de alceva.
0
20-01-2009, ora 23:33
Mariusell
Nu este medic/terapeut
Mariusell
Buna ziua, am si eu o problema cu devierea de sept, adica am scretii tot timpul in pe nas si in gura (de o culoare alba curat- am inteles ca nu este bine daca e alba) uneori am ameteli asa din senin, mai nou am observat ca am gasit si ceva sange pe nara stanga (din cand in cand), am fost la diversi medici orl pe la clinicile astea private gen medsana sau cmu. Din pacate doamnele nu au stiut altceva decat sa imi scrie pomelnice intregi cu medicamente, cat despre investigarea cazului nici nu poate fi vorba. Asa ca m-am gandit ca poate imi dati si mie o sugestie cum e cu deviatia de sept, din ce cauza provine aceasta problema, dupa interventia chirurgicala pot sa mai apara probleme etc.Am vazut pe youtube o interentie in direct si mi s-a parut groaznic. Exista alta metoda de a sapa de acest sept nenorocit inafara de operatie?

Va rog daca poteti sa imi dati cateva indicatii.
Va multumesc
0
21-01-2009, ora 06:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mariusell !
Povestea cu youtube...ma amuzat!
Da medicina.. si interventiile chirurgicale nu sunt tocmai domeniiile de poatat pe video.. pentru toti.
In ziua de astazi... interventia pentru deviatie de sept se face cu anestezie.. generala, elegant.. fara durere.. trebue sa te intereseze numai rezultatul... nu si cum decurge interventia.
SEPTUL nazal.. alcatuit in partea anterioara din cartilaj.. si mai profund din portiunea osoasa.. Nu exista medicament sau alta forta, in natura.., care sa poate misca din loc osul deviat. Numai interventia cxhirurgicala.
Problema insa este urmatoarea.
Deviatia de sept... daca este majora.. impedica respiratia nazala... permanent.. pe o parte sa u alta.. dar NU.. da secretii nazale. Secretiile pot fi de origine Alergica sau inflamatorie..
O sa faci o Radiografie SAF.. o scanezi si o trimiti pe mail.
Imi scrii daca starnuti des..si ai luat ceva tratament antialergic?
ai facut.. inhalatiii sau aerosoli ? spalaturi nazale?
Ce medicati e ai avut.. local? (picaturi)
0
21-01-2009, ora 21:48
Mariusell
Nu este medic/terapeut
Mariusell
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, v-am trimis pe mail radiografia si mai multe detalii.
0
21-05-2009, ora 22:39
bisbiruca
Nu este medic/terapeut
bisbiruca
buna ziua ! am si eu o problema cu fata mea si as dori daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi.are 29 de ani si pentru ca tuseste de o perioada destul de lunga s a adresat unui medic ORL care in urma unui exudat faringian i a spus ca are o candidoza in gat si in nas.I a prescris Fluconazol si Eurestal.A omis sa i spuna doamnei doctor ca doreste sa ramana insarcinata si as vrea sa mi spuneti daca poate urma acest tratament in acest caz.Va rog sa ma sfatuiti ce tratament ar putea lua pentru candidoza care sa nu afecteze o eventuala sarcina.Va multumesc tare mult!
0
22-05-2009, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue urmate.. acum.. inainte de sarcina.. toate tratamentele.. peurma n.o sa mai poata face tratamente... si sarcina agraveaza toate bolile cronice.
Se mearga la stomatologie, gastrologie. ORL.. se refaca investiogatiil esi tratamentele prescrise.. si numai dupa aceasta sa ramana insarcinata!
0
22-05-2009, ora 13:36
bisbiruca
Nu este medic/terapeut
bisbiruca
va multumesc tARE MULT PENTRU INFORMATII.Problema era ca s ar putea sa fie insarcinata, nu stie sigur pana la sfarsitul lunii si in acest caz nu stia daca sa ia sau nu tratamentul prescris.I s au facut toate analizele in vederea unei sarcini si totul este ok.a aparut aceasta candidoza pe care nu stia ca o are vizita ei la medicul ORL avand scop o investigatie referitoare la tusea ei.sa inteleg ca nu exista alt tratament pentru candidoza? cava ce nu i ar dauna in "caz" ca e insarcinata?va multumesc
0
24-05-2009, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU..nu se poate face nimic acum.. mai bine sa astepte
sa faca multa, multa gargara.. sa tina regim alimentar.. fara acru, rece si acidulat...
0
28-05-2009, ora 14:25
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
buna ziua, am o problema cu baietelul meu de 3 ani in sensul ca are tot timpul nasucul infundat.I-am cumparat colargol, urmeaza sa i-l administrez de maine dar nu stiu cate zile pe luna sa i-l dau si daca tratamentul se poate repeta. Si daca preparatul are data fabricatiei 2/02/2009, e ok?Mentionez ca ii administrez momentan si singulaire. va multumesc
0
28-05-2009, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa deschiderea sticlutei puteti s.o folositi 10 ziel... cu pauza de 10-20 de zile si pentru a repeta tratamentul trebue sa luati alta sticluta!
in pozitie culcat.. obligatoriu ! 2-3 pic la 8 ore !
0
29-05-2009, ora 11:07
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
va multumesc mult
0
04-10-2019, ora 19:58
Mada.1
Nu este medic/terapeut
Mada.1
Am si eu o problema, mi-au apărut niște umflaturi mari, roșii si o pata albă pe limba in partea din spate spre gât... gâtul este roșu și rareori ma doare putin, alte dureri nu am. Am făcut o analiză si mi-a iesit candida bucala, dar nu inteleg ce sunt si acele umflaturi.. mentionez ca sunt însărcinată în 7 săptămâni, am folosit o soluție locală dar nu trece, ce pot face
0
06-10-2019, ora 16:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate sunt Papile gustative Normale???
daca tot iti faci controale... e bine sa cnsuti si un Atlas de anatomie.
2 ai citit ca Candidoza creste pe Lapte si Dulciuri?? ai renuntat la ele ?
3 stii ca inflamatia din gat, cavitatea bucala, depunerle pe limba pot sa aiba legatua si cu gastrite, colite, reflux gastro eosfagian?? si pana nu schimbi regimul alimentar si nu tratezi problemele din abdomen.. nu se curata limba?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: