Atac de panică? anxietate? sau probleme cardiovasculare?

17-03-2020
Iulian91
Nu este medic/terapeut
Iulian91
Totul a început în vara anului 2018, am avut primul "atac de panică", palpitatii, bufeuri de căldură, dureri în piept și impresia că voi muri... am mers singur la urgențe și după două ekg analize de sange miau dat drumul, nu au gasit nimic, dupa cateva zile din nou și de atunci o țin tot așa, problema este ca am aceste crize in fiecare zi și tot timpul am simptome furnicaturi, arsuri prin corp, dureri in piept, dureri în bratul stâng, in fiecare zi merg la urgențe și primesc același răspuns ( anxietate și atacuri de panică ) am văzut 4 cardiologi până acum și nimic suspect sau ceva care să-mi poată da aceste simptome...stau cu tensiometru după mine, imi iau tensiunea din 10 în 10 minute, ieri mi-am cumpărat și un pulsometru...tot timpul am impresia ca voi face un infarct iar asta argumentează totate simptomele și le amplifică, puls 150...frisoane, transpiratii reci, senzatii de arsura in spate si in piept tot timpul, stau cu frica in casă, adorm cu frica ca poate mor in somn, viața mea a devenit un calvar, nici sa mănânc nu pot pentru ca tot timpul dupa ce mănânc am impresia ca pulsul imi creste si după imediat mă panichez...sunt o groază de simptome care le fac de aproape o lună în fiecare zi...problema e că nu știu dacă să exclud sau nu o problema cardiacă...va rog din suflet dacă aveți ceva sfaturi sau ati trecut pein așa ceva să-mi dați cateva sfaturi sau habar nu am, pshiologul ca să-l văd trebuie sa aștept fff mult sunt in FRANȚA și cum bine știți cu virusul asta nenorocit totul este inchis.
12 comentarii
1
17-03-2020, ora 21:29
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara

Este foarte important sa intelegeti ca:
1) Atacul de panica este un simptom, el nu este o boala in sine. El are doua mari functii:
a) semnalizeaza ca ceva nu este in regula in organism
b) incearca sa descarce o tensiune acumulata care nu a mai putut fi gestionata
Chiar daca nu au existat alte semne clare anterioare AP este clar ca undeva se acumula o tensiune. Era vorba doar de timp pana cand acea tensiune ar fi explodat
2) Acestea fiind zise, este la fel de important sa intelegeti ca nici un om nu se trezeste intr-o dimineata si zice: "eu de astazi fac atacuri de panica". Ceva, undeva, s-a adunat inauntrul dumneavoastra, pana cand nu a mai putut fi continut si...a dat pe afara...sub forma unui atac de panica
3) Faptul ca nu exista "urme" ale suferintei dumneavoastra, ca ele nu seunt depistate de medici este pentru ca o suferinta psihica nu poate fi vazuta (deocamdata) pe CT, RMN, EKG etc. De aceea analizele medicale nu arata o suferinta a inimii. Daca exista o suferinta a inimii ar fi fost constanta si continua, identificabila
4) AP este traumatizant pentru organism. El lasa urme atat de adanci incat organismul ramane cumva blocat pe AP, de aici si teama de a nu se repeta experienta. Insa, cu cat va temeti mai tare de repetarea AP cu atat alimentati starea de teama si, de aici pana la un nou AP nu mai este mare distanta. Din pacate aici apare si "pacaleala": mintea se concentreza pe AP, il transforma in cauza suferintei si...se departeaza de fapt de cauza reala!!!
Mecanismul real este acesta: cauza=>anxietate=>AP !!!
In aceste conditii este esential sa contactati un psiholog cu specializarea in psihoterapie, cu experienta, cu ajutorul caruia sa aflati ce cauzeaza anxietatea. veti trata cauza, AP vor disparea de la sine.
Inteleg situtia dumneavoastra de acolo, in contextul actual. Puteti insa lucra la fel de bine online, cu psihoterapeuti care au experienta in aceasta abordare. Daca doriti va pot recomanda pe cineva specializat in psihoterapia online
1
17-03-2020, ora 21:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Iulian91

Faceti tratament de la psihiatru pentru anxietate si atacurile de panica si terapie online cu psiholog roman.
In cateva saptamani va veti reveni.
0
18-03-2020, ora 09:33
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Adresați va unui medic psihiatru pentru a găsi o soluție
0
18-03-2020, ora 20:21
Iulian91
Nu este medic/terapeut
Iulian91
Am apelat azi la un centru de psihiatrie, dar după cum bine știți situația in Franța este mult mai strictă decât in România și nu fac consultații până la noi ordine, nu se stie exact pana când, azi m mai avut un episod, din nou la urgențe, mi-au făcut ekg și nimic schimbat, si acum simt acele calduri prin corp, ce am observat ca az a început după ce am mâncat, pulsul sa acelerat ușor, a ajuns la 130 iar in momentul ala mau luat calduri in piept si spate, furnicaturi in bratul stâng o ușoară durere in piept stânga ca si cum ma înțepa ceva si se aigimenta la miacare bratului stâng, la urgențe mi-au dat o rețetă de alprazolam de 0.25, ce spuneti mar putea ajuta pana o sa reusesc a vad un psihiatru?!
1
18-03-2020, ora 21:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. E bun. Alprazolamul este pentru anxietate.
0
18-03-2020, ora 21:52
Iulian91
Nu este medic/terapeut
Iulian91
Ce reacții ar putea avea ?! E prima data cand iau medicamente de genul si ce face mai exact?!
1
18-03-2020, ora 22:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incepeti cu jumatate de pastiluta. Oricum e ceva foarte slab. Stati linistit. Nu veti avea reactii adverse.
1
19-03-2020, ora 08:10
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Din punctul meu de vedere consider că doza de alprazolam este foarte mică așa că puteți lua fără probleme. Nu avem de unde știi ce reacții adverse apar la dumneavoastră. În general poate să apară sedare sau somnolență dar trebuie văzut așa că puteți lua liniștit combinat cu niste magneziu
1
22-03-2020, ora 16:10
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Excludeti o problemă cardiacă. Dacă ați consultat 4 medici cardiologi si toti au spus ca nu este nimic in neregulă, cel mai sigur aceste simptome sunt cauzate de anxietate. Anxietatea poate da o varietate de simptome care va pot face sa va gânditi ca suferiti de o boală gravă ce nu poate fi diagnosticata de doctor. Dar nu este asa, anxietatea se manifesta diferit de la persoana la persoana. Aveti nevoie de un tratament psihiatric si consiliere psihologica. Deocamdată, luati reteta prescrisa la urgente. Nu va faceti griji, doza este mica. In cazul unui atac de panica, puteti lua o pastilă de 0.25 mg sub limba ca sa isi faca efectul mai repede, fara a depăși 2 mg pe zi. Așa cum v-a recomandat domnul doctor, pana in ora 16 luati si magneziu, contribuie la sănătatea psihică. Urmați online sedinte de terapie psihologica, nu amanati pana cand va trece aceasta pandemie pentru ca data este incertă si trebuie sa interveniti cat mai repede asupra stărilor pe care le aveti.
1
06-04-2020, ora 14:37
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E important Iulian sa nu consideri ca alaprazolamul e principalul remediu al simptomelor ce le ai.
Daca incepi sesiunile de psihoterapie online vei vedea ca te vor ajuta.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
22-11-2020, ora 02:11
Ionelash
Nu este medic/terapeut
Ionelash
Salut Iulian.La fel mă confrunt si eu cu stări din astea, am tot 29 de ani ca tine tot din 2018 am si eu stările astea de nu îmi mai dă pace Am avut si eu si pulsul de 170 Mi-am făcut zeci de EKG URI analize sânge stomac tot si tot asa numi mi-au găsit nimica Dacă vrei Lasă-mi un nr de telefon sau Facebook si vb mai mult Sau daca ai scăpat de ele zim si mie cum ai reușit Multă sănătate
0
24-06-2022, ora 00:22
Marymayra
Nu este medic/terapeut
Marymayra
Oare cum tiau trecut aceste stări le am și eu și sunt la pământ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: