Balonare, crampe abdominale, lipsa poftei de mancare

12-06-2022
Ninusca
Nu este medic/terapeut
Ninusca
Bună ziua, am 60 de ani, dintotdeauna am avut o digestie lenta, și 2-3 scaune moi, uneori balonare dureri în partea de jos a abdomenului.De câteva ori, demult înțepături când ma așezăm pe scaun.Recunosc, nu am un program de masa și în ultimul timp am mâncat multe fructe pe stomacul gol, direct din gradina, nespălate, dar nestropite.De ceva vreme ma confrunt cu balonare, zgomote ale intestinelor, durerile abdominale au devenit cronice, disconfort și crampe care ma trimit la toaleta foarte des.Scaunul e de 3-4 ori, primul e tare, spre constipat, câteva bucatele, apoi următoarele din ce în ce mai moi.Ieri am văzut pe hârtie o bobita neagra, înconjurată de un mucus care avea o culoare spre rosu, am bănuit ca ar putea fi sânge și am întrat în panica, tot caut un răspuns, as vrea să fac o colonoscopie, cu plata, oricum, dar cu anestezie.Va rog sa ma ajutați!
3 comentarii
0
12-06-2022, ora 09:05
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Bună ziua.
Din ceea ce ați descris, ar fi indicat să faceți colonoscopia.
0
18-06-2022, ora 17:37
Ninusca
Nu este medic/terapeut
Ninusca
Am făcut colonoscopia, dar înainte de asta au apărut transpirațiile puternice noaptea și sângerare abundenta.Diagnosticul este de Diverticuloza colonica.Intamplator sunt și hemoroizi, posibil de acolo sângele.Dar am trăit un coșmar 5 zile și 5 nopți, pentru simptomele au fost ca de cancer.Multumesc lui Dumnezeu și echipei de Îngeri care mi-au redat liniștea!
0
18-06-2022, ora 19:37
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Sanatate maxima !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar balonările?
  • Durerea de burtă
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  •