durere alternativa in solduri

12-06-2012
mela_tweety
Nu este medic/terapeut
mela_tweety
buna ziua,
Am 51ani, 85 kg, 1, 75 m, sex feminin, am un serviciu in care in fiecare zi merg aprox 4 ore pe jos. De aprox o saptamana ma confrunt cu o durere de solduri. A inceput cu o durere acuta in partea dreapta la sold, care difuza pe picior in jos si in fese, la un momendat simteam ca ma ustura de durere si nu mai puteam sa urc scarile, si simteam o durere acuta in sold aveam frisoane, nu puteam nici sa stau pe scaun pentru ca ma durea. Am folosit indometacin supozitoare si un unguent piracetam. Mi-a trecut durerea pe partea dreapta si dupa aprox 3 zile a inceput in partea stinga, am folosit acelasi tratament si mi-a trecut dar acum simt o arsura pe picior in partea dreapta.Tin sa precizez ca nu am mai avut astfel de probleme pana acum. De asemenea de aprox 5 ani sunt la menopauza. As dori sa-mi spuneti ce trebuie sa fac? Ce ar putea sa fie?
4 comentarii
0
12-06-2012, ora 10:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate, din cele descrise ar fi vorba despre un sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc sau stenozei canalului lombar.
In afara consultului la neurochirurg, trebuie sa reduceti drastic efortul fizic (mers pe jos) si sa va ganditi foarte serios la cele peste 15 kg in plus...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-12-2012, ora 17:19
paulailuta
Nu este medic/terapeut
paulailuta
buna ziua...numele meu este Paula si as vrea sa ma ajutati cu niste raspunsuri...e vb de tatal meu care de o lunga perioada de timp se plange ca il ustura fundul...dar nu interior...efecti bucile le exterior.a facut tratament pt hemoroizi inca ii are...dar oare asta sa cauzeze si usturimele si mancarimile feselor...repet il ustura si il mananca fundul la exterior de multe ori nu sta jos ca spune ca il ustura fundul..va multumesc
0
07-12-2012, ora 22:50
balcaza
Nu este medic/terapeut
balcaza
buna ziua ! va rog frumos sa imi dati si mie un sfat.de ceva timp mai precis de cand sa mai racit vremea a aparut o durere de sold in partea din spate, am unele momente cand nu am forta in picioru stang cel cu pricina si parca sa zic simt o amorteala.va rog frumos sa imi spuneti o parere de aceasta tulburare, si in ce parte sa apuc va multumesc din suflet!
0
08-12-2012, ora 09:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate, din cele descrise ar fi vorba despre un sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc sau stenozei canalului lombar.
Se impune un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •