Durere in zona unde mi am spart capul

17-02-2021
Dinoninos
Nu este medic/terapeut
Dinoninos
Buna seara! In urma cu aproximativ 15 ani mi am spart capul si nu am mers la spital pentru a ma trata..parintii mei au decis ca se descurca ei, eu eram foarte mica si de la soc plus varsta nu pot reproduce gravitatea cazaturii, cert este ca mi am spart capul. De ceva timp ma doare locul unde mi am spart capul si simt un discomfort in aceea zona. A trecut foarte mult timp de la accident, ce consecinte pot exista? Mentionez ca in rest sunt bine, nu am ameteli, pierderi de memorie sau alte simptome ingrijoratoare. E o durere mica suportabila care se simte putin mai intensa la atingere, dar pe care nu doresc sa o ignor. Ar trebui sa ma ingrijoreze? Cum as putea afla ca totul este in regula? Si ce fel de radiografii ar trebui sa fac pentru a exclude posibile afectiuni? Multumesc!
1 comentarii
0
17-02-2021, ora 19:50
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Va spun din experienta, o lovitura putrnica la cap se poate solda cu un hematom pe meninge, acest hematom se poate tumoriza in timp. Nu este relevanta o radiografie ci o tomografie dar si mai bine un RMN pentru a sta linistita , probabil esti tinara si-ti doresti o viata fara stres. Deci mergi la medicul de familie pt trimitere la un neurochirurg. Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitura la cap - ghid (ce să faci, evaluare gravitate)
  • Lovirea mingii cu capul din fotbalul profesionist - afectează cognitiv
  • Cercetătorii au inversat amnezia cauzată de leziuni repetate la nivelul capului la șoareci
  •