Dureri în piept

19-02-2019
Elena7557
Nu este medic/terapeut
Elena7557
Bună, ma numesc Elena și am 21 de ani. De câteva zile am probleme cu niște dureri în piept dar doar seara după ce ajung acasă de la munca și ma pun sa dorm. Simt o durere puternica ce dispare și tot asa și nici nu pot sa dorm. Sunt o persoana anxioasa, cu numeroase atacuri de panica la activ. Ultima data mi-am luat tensiunea când am făcut medicina muncii și a fost 8 și puțin. Toate aceste dureri ma sperie, vreau sa ajung la un medic dar momentan nu pot pentru ca sunt într un alt oraș și nu mi am schimbat medicul de familie. Va rog, un sfat. De asemenea durerile în piept vin cu un fior puternic de frica și căldură în corp. Specific, ca fumez dar nu atât de mult, și am cazuri în familie de probleme cu inima, de asemenea ma gândesc non stop ca o sa fac infarct, și atunci mi se face rău și frica. Credeți că aceste dureri prevestesc ceva? Eu de vreo 2 3 ani le am cu perioade când apar și dispar... Nu știu ce sa mai fac...
1 comentarii
0
19-02-2019, ora 12:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti face un control la inima. Dar mai mult ca sigur sunt somatizari de Anxietate care e o boala psihica. Mergeti la psihiatru pentru tratament si vor trece.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •