Herpes Genital | Forumul Medical ROmedic

Herpes Genital

10-09-2019
ana1971
Nu este medic/terapeut
ana1971
Am cunoscut pe cineva care are virusul de herpes genital. Nu am avut relatii sexuale. Din ce am citit eu prezervativul nu te protejeaza iar pt virus nu exista tratament. Virusul poti sa il iei tot timpul sau doar daca exista eruptii pe piele ?
3 comentarii
0
10-09-2019, ora 20:14
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Chiar daca posibilitatea de lua virusul este mai mare daca sunt leziuni acest lucru se poate intampla si in lipsa lor.
0
13-10-2019, ora 14:50
ana1971
Nu este medic/terapeut
ana1971
Exista vreo posibilitate de a ma proteja de virusul de herpes genital avand contact sexual cu o persoana care are acest virus ?
0
01-11-2019, ora 15:48
Georgescu Marian
Nu este medic/terapeut
Georgescu Marian
Prezervativul te protejeaza într-o anumită zona in acest caz. Cel mai recomandat e sa nu ai contacte sexuale cu aceasta persoana purtătoare de herpes genital. Fiindcă din moment ce acesta a patruns in organism el va ramane pt toata viata si va cauza eruptii recurente. Sansele sa te protejezi sunt doar daca partenerul are o igienă intimă corespunzătoare si foloseste prezervativul, dar si acolo sunt cateva riscuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipaÈ›ie È™i infecÈ›iile herpetice?
  • Cum recunoÈ™ti herpesul genital la femei?
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  • Simptome diferite în infecÅ£ia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaÅ£ii în expresia genelor virale
  • InfecÈ›ia virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •