Probleme cu gatul

07-12-2018
andre_ddc
Nu este medic/terapeut
andre_ddc
Bună seara, de aproape 2 luni am o problema... senzație de ceva în gat... ca un nod... care apare și dispare pe parcursul unei zile, uneori e mai intens, alteori aproape insesizabil! am fost la Orl inițial, m-a consultat, mi-a făcut inclusiv o laringoscopie... adica s-a uitat cu o oglinjoara mica în gat, a zis ca nu vede nimic, e totul ok! bun... senzația era tot acolo... uneori ma lua cu stare de strângere de gat și sufocare... am zis.. hai sa merg și la endocrinologie, am fost, mi-a făcut ecografie + analize de sânge... La eco mi-a ieșit glanda mărită puțin, istmul mărit puțin 6mm și un pseudonodul pe lobul stâng de 4mm, dar analizele de sânge au fost perfecte, asa ca medicul a spus ca nu este nevoie de tratament și nu crede ca e de la tiroida! mi-a recomandat sa ma întorc la Orl si sa fac și o fibroscopie. nu știu ce sa fac... deja mi-e foarte frica... ma gândesc numai la chestii grave!
am 27 de ani, mi-am făcut și anize uzuale de sânge și mi-au ieșit bune, dar mi-e frica sa ma programez ptr fibroscopie cu gândul de ce ar putea fi în gatul meu!
menționez ca noaptea nu am nimic, apare pe timpul zilei senzația, nu ma doare gatul, nu tușesc, doar ca am nasul puțin înfundat și parca o mica secreție între nas și gat asa... Dar fără alte simptome!
A trecut cineva prin asta... ce sa fac... E pe fond emoțional? deja sunt f panicata...
Va mulțumesc frumos
5 comentarii
1
07-12-2018, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faci un consult la psiholog sa.ti calmezi temerele
2 faci un consult ;a Gastrologie..fiindca acolo este probleme si la greseliile in alimentatie
exista mii de postari pe forum la acest subiect unde se explica destul de clar problema
0
07-12-2018, ora 22:38
andre_ddc
Nu este medic/terapeut
andre_ddc
Mulțumesc pentru răspuns, am mai citit aici pe forum ce s-a discutat despre refluxul gastroesofagian și nu numai, m-am gândit ca poate ar putea fi și asta, deși nu am simptome clare de asa ceva, nu am dureri de stomac, aciditate sau reflux acid, arsuri etc... o sa fac eventual și un control gastro!
Dvs dn dr ce considerați? este nevoie sa fac și fibroscopia indicata? sau s-ar fi văzut dacă era ceva mai grav și la laringoscopie?
Sa ma duc direct la gastro?
Va mulțumesc încă odată și ma scuzați ca sunt asa panicata cu întrebările!
1
08-12-2018, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
direct la gastrologie
organele ORL se pot examina bine si se vede tot si la simplul control ORL
0
08-12-2018, ora 11:06
andre_ddc
Nu este medic/terapeut
andre_ddc
Va mulțumesc frumos pentru răspunsuri! Sănătate și numai bine!
0
08-12-2018, ora 11:31
Codruta_2018
Nu este medic/terapeut
Codruta_2018
Am simptome asemanatoare, fara manifestari in sfera gastro. Noaptea si dimineata sunt in regula. Ziua incepe calvarul. Pe mine ma si doare/ ustura gatul si e plin de secretii. ORL-istul zice ca e totul in regula, ca va trece in timp cu schema lui de tratament. Sunt curioasa cum vei rezolva tu problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •