Rana pe col

08-12-2023
Catalina Gabriela0696
Nu este medic/terapeut
Catalina Gabriela0696
Bună ziua,

Sunt o tânără de 27 de ani, ușor speriată. În decursul la 2 ani am făcut 3 recoltări de papanicolau, la primul mi-a ieșit ca aș avea LSIL (leziune malpighiană intraepitelială de grad scăzut), peste 6 luni a ieșit totul bine, curat, iar acum iar mi-a ieșit LSIL (leziune malpighiană intraepitelială de grad scăzut)…. Medicul ginecolog m-a sfătuit să fac testarea de HPV.Aș avea nevoie de un doctor specializat în așa ceva, de o a doua părere..să știu ce este de făcut, cat de grav este, mai ales că-mi doresc copii. Menționez ca sunt din București.
Mulțumesc pentru înțelegere!
3 comentarii
0
12-12-2023, ora 22:48
simply89
Nu este medic/terapeut
simply89
Buna,

Urmeaza instructiunile medicului. Fa-ti genotiparea. In functie de ce tulpini iti ies, vei urma un protocol de urmarire (testare 3/6 luni, erad, conizatie, etc).

Mi se pare ca ai stat destul de mult cu problema nerezolvata. Mergi mai repede la doctor sau vrei sa faci cancer?
0
12-12-2023, ora 23:28
Catalina Gabriela0696
Nu este medic/terapeut
Catalina Gabriela0696
Bună seara, evident ca nu imi doresc acest lucru, nu e nevoie sa speriați mai mult omul decât el este deja, nu prea ajută!! Mulțumesc pentru sfat!
0
13-12-2023, ora 10:07
simply89
Nu este medic/terapeut
simply89
Dr. ti-a recomandat genotiparea ca sa vada ce tulpina ai, daca e una din cele 2 agresive, 16 sau 18, sau alta, tot high risk. In functie de genotip vei fi urmarit (daca e 16/18/45) probabil ca vei face imediat o colposcopie, indiferent de rezultatul pap.
Daca sunt alte tulpini, vei fi urmarita citologic doar.
Dar trebuie sa afli intai ce tulpini ai, sa mergi cu rezultatul la dr si in functie de ce decide el, vei face erad mai devreme sau mai tarziu.
E acelasi protocol pe care il urmeaza toti doctorii. Testare la 6 luni, biopsie, retestare, conizatie, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: