Rmn abdomen și ct torace.

18-04-2021
Boala hidatica
Nu este medic/terapeut
Boala hidatica
Bună ziua, am 24 de ani și sunt depistata cu chisturi hidatice de la vârsta de 9 ani, în prezent am 4 operații prima fiind prin puncție următoarea la paroscopic și doua prin tăietură clasica, ultima fiind acum 9 luni. Am dureri de spate, dificultate în respirație și amețeli. Am făcut un RMN cu rezultatele urmatoare: " În proiecție câmpului pulmonar drept, se vizualizează câteva arii ovalare, în hiper semnal T2 cu ax longitudinal de max 35 mm, insuficient caracterizabile pe secventele efectuate ( infiltrate peribronchovasculare?) necesar completare CT torace."
Între timp mi-am făcut și analizele de sânge cu anti igg pentru echinococcoza valorile fiind de 1.89 pozitiv.
Iar la CT după fix o luna de la Rmn am următorul rezultat:" La nivel parechimatos de evidențiază prezenta a doi micronoduli de maxim 4 mm situați subpleural segmente posterioare lob superior și inferior drept, cu caracter nespecific.
Va rog pana merg la doctor dacă se poate sa ma lămurească cineva. Mulțumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Facebook lucrează pentru a accelera scanarea RMN
  • Noduli pulmonari descoperiți la CT - ce urmează? (cauze, evoluție, diagnostic, tratament)
  • RMN-urile pot deveni mai sigure, după o nouă descoperire a cercetătorilor
  • Cercetătorii au dezvoltat o nouă metodă RMN
  • Rezonanța magnetică face celulele canceroase luminoase și mai ușor de detectat
  •