Vreau sa ma apuc de sport.Cum sa ma motivez și sa fiu perseverent cu el?

07-01-2024
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Salut.Tocmai ce mi-am luat o bara noua ajutătoare de făcut abdomene, niște gantere, am bicicleta fitness si aparat Vibroshaper, acum îmi mai trebuie motivatie, ambitie și perseverenta.Ma apuc imediat ce ajung și umblu și la dieta.Cum pot sa ma motivez si sa fiu perseverent cu sportul?Imi lipseste ambitia si motivatia deseori.Sper sa fie intr-un ceas bun și Dumnezeu sa ma ajute!

Voi cum va motivati?Cum reușiți sa fiți perseverenți cu sportul?
4 comentarii
1
07-01-2024, ora 20:46
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Dimineata dupa ce te scoli, deschizi fereastra si incepi cu exercitii de incalzire apoi incepi cu celelalte aparare, nu trebue sa faci mult sa-ti oboseasca muschii ca de durere nu mai faci a doua zi, peste o luna mai cresti un pic si tot asa. Nu pleci din casa pina nu-ti faci gimnastica, daca mai vrei dupa masa si ai timp poti repeta tot ce ai facut de dimineata.
E greu prima saptamina (luna) si apoi faci singur, deabia astepti. Treaba asta am vazut-o la sotie, i-am cumparat o gramada de aparate si o jumatate de an ma rugam de ia, dar acum faptul ca arata si se simte mult mai bine o determina sa faca zilnic sa arate si mai bine.
Aceasta sa fie si motivatia ta sa arati din ce in ce mai bine, numai asa vei reusii.
1
08-01-2024, ora 19:42
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
iesind la plimbare si vazand ca altii au tot ce tu nu ai (masini, iubite, , prieteni)- - motivatie
care sunt acele lipsuri pe care le observi la tine in comparatie cu altii, stabilesti tu...

poate ca nu o sa ai tot ce au altii, dar macar te motivezi SA INCERCI sa atingi varful.
cam ca in zicala "shoot for the stars and you will reach the moon"
0
08-01-2024, ora 20:24
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Mașini nu îmi trebuie ca mi-e frica sa nu fac accident
Prieteni nu ca ador singurătatea
Iubita nu îmi trebuie ca sunt foarte timid și nici n-as avea, sti, vrea ce sa ii ofer.
Eu ma refeream motivatie strict pentru sport.
Nu mai visez demult la o viata normala pentru ca pur și simplu nu m-am nascut normal ma refer la chimia creierului/comportament retras, evitat/timid, gânditor, visător, contemplativ cu frica de moarte patologica de la 3-4 ani încontinuu pana acum apoi au apărut obsesiile, panica, anxietatea si episoadele psihotice.
Ce viata normala sa mai am..niciodată nu va fi, sunt conștient.Doar ameliorare poate da după cum arata semnele nici asta nu se întrevede prea curând din păcate.Asta e..Dumnezeu a creat viata asta pe dictonul:Pentru unii muma pentru alții ciuma...nedreptate, suferință, inegalitate, handicapuri, dizabilități, boli vs bogăție, fericire, sănătate, bogăție, bani, distracție, satisfacție, performante, realizări, bine etc

Dacă asta e viata corecta și buna asa cum zice in Biblie eu chiar sunt Medium Medical și de mâine îmi deschid cabinet:)) dar nu sunt iar viata nu e nici corecta, nici dreapta nici bună în concluzie.
Dumnezeu a greșit ingredientele sau le-a încurcat sau le-a pus de-a valma de a ieșit viata și lumea asta de pe Pamant.Parerea mea.Și gata nu mai zic nimic..Dar asta simt.Pana la urma e bine e sa scrii ceea ce simti, sa te descarci.
1
08-01-2024, ora 20:41
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
oamenii obisnuiti asa se motiveaza, uitandu-se in curtea vecinului. apoi au motivatia sa fie ca veciunul.
tinand cont ca nu aii aceleasi dorinte ca oamenii obisnuiti, poate ca singurul care poate identifica ce te motiveaza esti tu. noi doar am incerca sa ghicim... iti dai seama. :) si asta nu-i o motivatie pt noi...haha :p

p.s pot sa-ti dau o alta idee care pe mine ma ajuta (la trecut, ca acum 2 cafele nu ma mai irita).
beam 2 cani de cafea ca sa ma irite putin si sa imi creasca pulsul, ca apoi sa fiu motivat sa scap de iritatie facand sport. that used to be my secret. :d si bam...2 iepuri dintr-un foc...si stare buna, si sanatate prin sport

acum sportul a devenit un obicei pt mine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: motivatia de a face sport

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să îți stabilești obiectivele în materie de sport?
  • Cum stabilești nivelul de activitate fizică zilnică?
  • Citate motivaționale pentru sport
  • Cum să-ți găsești motivația pentru a alerga
  • O tehnică unică ce vizează motivația oamenilor ar putea face ca un non-alergător să participe la ultra-maraton
  •