depresia endogena
Am inteles ca depresia endogena este congenitala, nu se dobandeste pe parcursul vietii din cauza necazurilor, efortului etc.
Stiu ca cedeaza duar la tratament.
Cerd ca asa ceva am eu, am o structura depresiva uneori fara motiv.
Tratament fac cu vreo trei doctorii, un neuroleptic si doua antidepresive, bine, boala mea este veche de 15 ani, de fapt am avut o predispozitie din nastere, dar s-a declansat mai violent la 16 ani.
Intrebarea mea este: ce este mai exact depresia endogena?
Si cum poti sa o indulcesti?
Stiu ca cedeaza duar la tratament.
Cerd ca asa ceva am eu, am o structura depresiva uneori fara motiv.
Tratament fac cu vreo trei doctorii, un neuroleptic si doua antidepresive, bine, boala mea este veche de 15 ani, de fapt am avut o predispozitie din nastere, dar s-a declansat mai violent la 16 ani.
Intrebarea mea este: ce este mai exact depresia endogena?
Si cum poti sa o indulcesti?
2 comentarii
Depresia endogena
Au fost descrise numeroase forme de depresie in funcţie de aspectul clinic (intensitatea anxietăţii, preponderenţa simptomelor somatice) şi de etiologie (depresie endogenă, depresie de involuţie, depresie mascată, depresie nevrotică, depresie post-partum, depresie psihogenă, depresie somatogenă).
Depresia endogena nu este intotdeauna cauzata de un eveniment stresant din viata, ci mai repede poate fi vorba de un dezechilibru al reactiilor chimice ale creierului. Acest tip de depresie apare cel mai adesea din cauza problemelor legate de familie.
Cred ca poti sa o indulcesti tot cu medicamente. Daca nu sunt eficiente cele doua pe care le iei, roaga-l pe medicul tau sa ti le schimbe. Mie depresia mi-a disparut aproape in totalitate abia dupa 4-5 luni de efectin.
Au fost descrise numeroase forme de depresie in funcţie de aspectul clinic (intensitatea anxietăţii, preponderenţa simptomelor somatice) şi de etiologie (depresie endogenă, depresie de involuţie, depresie mascată, depresie nevrotică, depresie post-partum, depresie psihogenă, depresie somatogenă).
Depresia endogena nu este intotdeauna cauzata de un eveniment stresant din viata, ci mai repede poate fi vorba de un dezechilibru al reactiilor chimice ale creierului. Acest tip de depresie apare cel mai adesea din cauza problemelor legate de familie.
Cred ca poti sa o indulcesti tot cu medicamente. Daca nu sunt eficiente cele doua pe care le iei, roaga-l pe medicul tau sa ti le schimbe. Mie depresia mi-a disparut aproape in totalitate abia dupa 4-5 luni de efectin.
Multumesc, Clara, pentru raspuns.
Iau trei medicamente care se pare ca ma ajuta.
Totusi am asa o tristete, mi se pare viata grea.
La noi in familie eu si fratele meu am mostenit problemele tatei.
Ghinionul nostru!
Iau trei medicamente care se pare ca ma ajuta.
Totusi am asa o tristete, mi se pare viata grea.
La noi in familie eu si fratele meu am mostenit problemele tatei.
Ghinionul nostru!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Exercitii fizice
- 2Eu chiar sunt Antihristul! Lumea asta este o simulare! Pleroma vine!
- 27Somn hiperfragmentat
- 15S-a vindecat cineva prin credinta?
- 2Psiho traumele cronice se pot trata vindeca?
- 0Imi doresc o prietena
- 5Pronoia? Delir paranoid?
- 7Tehnică bombă pentru a elimina tristețea că nu suntem iubiți de fete
- 2Cofeina atacuri de panica
- 7Sufăr de schizofrenie paranoida și am crize ca o sa fiu torturata