RMN COLOANA LOMBARA
Buna ziua, am ajuns la medicul neurolog in urma unor dureri foarte mari pe care le aveam la sold (dreapta) si care se lasau pe piciorul drept in jos (nu m-ai puteam sa merg nici macar 100 m, in picioare nu m-ai rezistam sa stau decat ce-l mult 10-15 minute, iar atunci cand stateam pe spate intinsa, piciorul drept daca incercam sa-l ridic nu reuseam din cauza durerilor mari pe care le aveam). Medicul specialist mi-a recomandat sa fac un RMN coloana lombara. Rezultatul acestei examinari a fost:
-corpuri vertebrale in ax;
-osteofit anterior L5;
-fara modificari de semnal la nivel disco-vertebral;
-la nivel L4-L5 hernie discala circumferentiala cu compresie canalara moderata si contact radicular bilateral; reducerea diametrului canalului rahidian la 8 mm;
-la nivel L5-S1 protruzie discala mediana cu amprenta epidurala;
-fara modificari de semnal la nivelul conului medular sau fillum terminale.
Am scris pe acest forum cu lux de amanunte deoarece as vrea sa inteleg si eu rezultatul acestui examen, pe intelesul unui om simplu, cat de grav poate fii si l-a ce ma pot astepta...
Va multumesc frumos
-corpuri vertebrale in ax;
-osteofit anterior L5;
-fara modificari de semnal la nivel disco-vertebral;
-la nivel L4-L5 hernie discala circumferentiala cu compresie canalara moderata si contact radicular bilateral; reducerea diametrului canalului rahidian la 8 mm;
-la nivel L5-S1 protruzie discala mediana cu amprenta epidurala;
-fara modificari de semnal la nivelul conului medular sau fillum terminale.
Am scris pe acest forum cu lux de amanunte deoarece as vrea sa inteleg si eu rezultatul acestui examen, pe intelesul unui om simplu, cat de grav poate fii si l-a ce ma pot astepta...
Va multumesc frumos
3 comentarii
DRAGA IONELA UN RASPUNS CONCRTET NU STIU SA-TI DAU, DAR PE ANTENA 2 URMARESTE SAU POTI SA SCRII LA TRAIESTE SANATOS. ACOLO A FOST INV UN MEDIC CARE VORBEA DESPRE ASTFEL DE BOLI. DACA O SA AFLU ADR O SA -TI TRIMIR. NU-TI RECOMAND OP. SI EU AM RB, DAR NU ATAT DE MARI CA TINE. EU AM FACUT FIZIOTERAPIE SI M-AM SIMTIT F BINE.
Buna seara
Am o problema similara cu a dvs.
As vrea sa stiu ce v-a spus medicul in legatura cu acest diagnostic. Este grav?
Am o problema similara cu a dvs.
As vrea sa stiu ce v-a spus medicul in legatura cu acest diagnostic. Este grav?
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Senzație de urinare
- 1Colica Renala ???
- 2Klesibella pneumonie
- 125 eritrocite/ul in urina in loc de 18... este o afectiune grava ?
- 1Infectie rinichi Indicație nefrectomie
- 1Glucoza și corpi cetonici în urina copilului
- 1Durere din cauza unui stent ureteral
- 1Rinichi unic chirurgical
- 3Peretii vezicii ingrosati iar urocultura buna
- 1Usturime varful penisului ?