Inca am dinti de lapte.
buna ziua.Am 18 ani si ink am dinti de lapte.Am consultat cand eram mai mica medici stomatologi si mi-au spus ca nu am mugur dentar.Au inceput sa se miste si sunt foarte sensibili si nu stiu ce sa fac.Astept raspuns.
2 comentarii
Daca au inceput sa se miste, probabil ca incepe radacina sa se rezoarba, si ii veti pierde in urmatoarea perioada. O radiografie ar arata care este starea radacinilor.
Daca se vor pierde, atunci solutiile de tratament pt inchiderea spatiilor ramase pot fi:
- aparat ortodontic
- implanturi dentare
- lucrari protetice (punti dentare)
Asta se hotaraste impreuna cu medicul stomatolog in functie de starea generala a celorlalti dinti, pozitia dintilor (presupun ca e vorba de molari de lapte si ca nu exista muguri de premolari definitivi), spatiul existent, posibilitati financiare.
Daca se vor pierde, atunci solutiile de tratament pt inchiderea spatiilor ramase pot fi:
- aparat ortodontic
- implanturi dentare
- lucrari protetice (punti dentare)
Asta se hotaraste impreuna cu medicul stomatolog in functie de starea generala a celorlalti dinti, pozitia dintilor (presupun ca e vorba de molari de lapte si ca nu exista muguri de premolari definitivi), spatiul existent, posibilitati financiare.
SALUT...MAI INTAI VREAU SA VA POVESTESC PUTIN DESPRE BAIETELUL MEU APOI SA VA INTREB.ALIN ARE 6 ANI JUMATE, LA NASTERE A FOST DIAGNOSTICAT CU HIDRONEFROZA BILATERALA SI HEMANGIOMATOZA DIFUZA.DEA LUNGUL TIMPULUI A PRIMIT FOARTE MULT TRATAMENT.PRINTRE CARE SI PREDNISON INCA DIN PRIMA ZI DE VIATA.PANA PE LA 5 LUNI...LA 9 LUNI I-A CRESCUT PRIMUL INCISIV IN PARTEA DE JOS.LA APROXIMATIV 1AN SI 3 LUNI AM OBSERVAT CA I SE STRICA DINTISORII DIN FATA DIN PARTEA DE SUS.M-AM ADRESAT MEDICULUI SI MI-A INDICAT ZIMAFLOUR.URMATORII DINTI SI MASELUTE CARE I-AU CRESCUT PE PARCURS NU I-AU MAI FOST AFECTATI.IN SCHIMB DINTII DIN FATA S-AU MACINAT IN TIMP PANA LA GINGII...GINGIILE II SANGERAU IN FIECARE NOAPTE..PT CA SE TREZEA DIMINEATA CU SANGE USCAT IN COLTUL GURII SI GURA II MIROSEA URAT...AM MERS CU ALIN LA MEDICUL STOMATOLOG DIN LOCALITATE SI ACESTA MI-A INDICAT SA MERG CU ALIN LA CHIRURGIA MAXILO FACIALE CA SA II FACA EXTRACTIE.DINTII DIN FATA PARTEA DE SUS SUNT SCOSI DE UN AN SI NU I-AU MAI CRESCUT ALTII INTRE TIMP.PRECIZEZ CA II ADMINISTREZ ZILNIC CATE O PASTILUTA DE ZIMAFLOUR DE 1 MG SI ACUM INTREBAREA CARE MA FRAMANTA...EXISTA RISCUL SA FI FOST AFECTATI MUGURII DENTARI??, , , , MAI PRECIZEZ CA DINTII SCOSI CU MANUTA LUI I-AU CRESCUT IN SCURT TIMP DE LA EXTRACTIE...
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar