Tensiune maxilar cu lovituri intre maxilar si mandibula
In urma unei plombari la ultima masea in dreapta sus(nu e masea de minte) muschii articulatiei maxilarului mi-au ramas in tensiune.A doua zi nu reuseam sa deschid gura larg(muscam greu dintr-o banana).Dimineata cand ma trezesc, sau chiar in timpul zilei, dar numai o data pe zi, mi se intampla sa se loveasca dintii de jos in cei de sus o singura data, in mod involuntar.Se lovesc de jos in sus sau dintr-o parte in alta.Acum, dupa o saptamana, deschid bine gura, dar tot cu greu, simt mereu aceeasi tensiune iar lovitul dintilor e mai slab.Plomba e putin de tot inalta.Poate fi acesta motivul, sau pot fi simptome de bruxism?Mentionez ca nu scrasnesc din dinti.Multumesc.
1 comentarii
Mergi sa iti pileasca putin plomba, daca ti se pare inalta. Asta poate afecta articulatia.
Deasemenea, poi avea inca o carie de care nu stii, tot in zona aceea (sus sau jos) sau poate iti iese maseaua de minte.
Ar trebui sa faci un nou control stomatologic.
Deasemenea, poi avea inca o carie de care nu stii, tot in zona aceea (sus sau jos) sau poate iti iese maseaua de minte.
Ar trebui sa faci un nou control stomatologic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar
