Tensiune maxilar cu lovituri intre maxilar si mandibula

15-12-2011
mellamiki
Nu este medic/terapeut
mellamiki
In urma unei plombari la ultima masea in dreapta sus(nu e masea de minte) muschii articulatiei maxilarului mi-au ramas in tensiune.A doua zi nu reuseam sa deschid gura larg(muscam greu dintr-o banana).Dimineata cand ma trezesc, sau chiar in timpul zilei, dar numai o data pe zi, mi se intampla sa se loveasca dintii de jos in cei de sus o singura data, in mod involuntar.Se lovesc de jos in sus sau dintr-o parte in alta.Acum, dupa o saptamana, deschid bine gura, dar tot cu greu, simt mereu aceeasi tensiune iar lovitul dintilor e mai slab.Plomba e putin de tot inalta.Poate fi acesta motivul, sau pot fi simptome de bruxism?Mentionez ca nu scrasnesc din dinti.Multumesc.
1 comentarii
0
15-12-2011, ora 20:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi sa iti pileasca putin plomba, daca ti se pare inalta. Asta poate afecta articulatia.
Deasemenea, poi avea inca o carie de care nu stii, tot in zona aceea (sus sau jos) sau poate iti iese maseaua de minte.
Ar trebui sa faci un nou control stomatologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul