4 extractii dentare!
Buna ziua,
Ma numesc Ioana, am 21 de ani si m-am decis sa-mi pun un aparat dentar deoarece am un premolar si 2 canini strambi si sunt extrem de inestetici. Doctorul ortodont mi-a spus ca trebuiesc facute 4 extractii, insa sunt sceptica in ceea c priveste aceasta pentru ca am citit numeroase dezavantaje ale extractiilor. Ce ma sfatuiti sa fac pe viitor? Ar putea exista si alte solutii?
Va multumesc!
Ma numesc Ioana, am 21 de ani si m-am decis sa-mi pun un aparat dentar deoarece am un premolar si 2 canini strambi si sunt extrem de inestetici. Doctorul ortodont mi-a spus ca trebuiesc facute 4 extractii, insa sunt sceptica in ceea c priveste aceasta pentru ca am citit numeroase dezavantaje ale extractiilor. Ce ma sfatuiti sa fac pe viitor? Ar putea exista si alte solutii?
Va multumesc!
1 comentarii
Aceeasi parere mi s-a spus si mie. Eu am deja molarii de minte extrasi, insa acestia erau inclusi in gingie, si oricum nu mai aveau cum sa iasa pentru ca nu mai aveau spatiu). Ce sa spun, daca nu ai molarii de minte extrasi si ai probleme de ortodontie, cam asta e 'moda' in materie de dinti inclinati. Am mai auzit si de 'se pot scoate si premolarii ca sa aiba spatiu incisivii sa se indrepte', insa cu asta n-am fost de acord; bine, asta fara radiografie in fata (ortopantomografie).
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar
