nu raman insarcinata
Buna ziua. Am 24 de ani. Avem aproape 2 ani de cand ne dorim un bebe si inca nimic. Cu 6 luni in urma am fost la un control si eram ok, mi-a spus dl doctor ca sa mai asteptam ca n-a trecut mult timp poate am sa raman. Mi-a cerut sa fac analiza prolactina, si e bn. Iar acum 3 luni mi s-a spart un chist ovarian. ( am avut durere pelvina foarte tare si ameteala) La eco mia iesit decat prezenta lama de lichid 29.7 mm. De atunci n-am mai fost la control, deci nu stiu daca mai mi s-a format vreun chist. Nu stiu ce trebuie sa fac. Am uitat sa mentionez ca am ciclul menstrual neregulat. ex imi vine la o luna si o saptamana sau la o luna si 3 saptamani. ultimele dati au fost pe 6 iunie apoi la 3 saptamani, pe 28 iunie, dar mia venit decat putin culoare maronie, timp de 5 zile. De ce nu raman gravida? ce trebuie sa fac si sa-mi reglez cm?
3 comentarii
Am uitat sa mentionez ca il am neregulat de cand am lasat anticonceptionalele care le-am luat timp de doi ani. Pana sa iau anticonceptionale venea la aproximativ o luna dar nu era fix. Am lasat pastilele de 3 ani si tot aiurea vine.
Sunt multe cauze care pot duce la sterilitate, iar anticonceptionalele reprezinta una dintre ele. De aceea, nu este intelept sa luati medicamente, in special hormonale, fara avizul medicului dv de familie.
Ceea ce ar trebui facut acum, in stadiul in care va aflati dv, este, mai intai, obtinerea unei dovezi ca ovulatia are loc sau ca nu are loc. Dovada ovulatiei se poate obine prin trei metode: clinic, biochimic sau ecografic si este bine sa obtineti doua dovezi din cele trei posibile. Medicul dv va va da detaliile necesare.
Daca ovulatia ARE loc, atunci continua work-up-ul diagnostic cu o spermograma facuta sotului.
Daca ovulatia NU ARE LOC, atunci continua work-up-ul cu stabilirea cauzei pentru care nu are loc.
Ceea ce ar trebui facut acum, in stadiul in care va aflati dv, este, mai intai, obtinerea unei dovezi ca ovulatia are loc sau ca nu are loc. Dovada ovulatiei se poate obine prin trei metode: clinic, biochimic sau ecografic si este bine sa obtineti doua dovezi din cele trei posibile. Medicul dv va va da detaliile necesare.
Daca ovulatia ARE loc, atunci continua work-up-ul diagnostic cu o spermograma facuta sotului.
Daca ovulatia NU ARE LOC, atunci continua work-up-ul cu stabilirea cauzei pentru care nu are loc.
Pastilele anticonceptionale mi-a spus D-l doctor ginecolog sa le iau cand am vrut sa ma protejez. Cat despre ovulatie, n-am intrebat D-l doctor daca ovulez, dar o data ce i-am spus ca ne dorim un copil, si a zis ca sunt bn, banuiesc ca ovulez. Problema e ca nu inteleg de ce nu mi se regleaza cm.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4Ne dorim un copil
- 6hepatita C si sarcina
- 3vreau bebe
- 3bebele nu vrea sa vina, ajutor!!!!
- 6Sora mea nu poate sa faca bebe! Ajutati-ma!
- 3vrem sa avem un copil!ce ar trebui sa fac inainte
- 3voi reusi sa am din nou un copil ?
- 4si eu vreau un bebe:)
- 7de 5 ani incerc sa raman insarcinata...help
- 3vrem un bebe
- 4de ce nu ramin insarcinata
- 6vreau un bebe... nu am avut menstruatie 1 an si cateva luni
- 7vreau un bebe
- 4nu pot ramane insarcinata
- 6as vrea sa raman insarcinata!
- 9pot ramane insarcinata?
- 10vreau un copil!
- 8Sunt insarcinata sau nu? Am nevoie de parerea voastra va rog!
- 5Alaptez si vrem al doilea copil...
Mai multe informații despre: Pregatirea pentru sarcina
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

