Sunt insarcinata sau nu? Am nevoie de parerea voastra va rog!

27-09-2012
simona.agae
Nu este medic/terapeut
simona.agae
Buna, sunt Simona si am 24 de ani. Impreuna cu sotul meu, am decis sa facem un copil.:) Ne dorim f tare.
Luna aceasta am avut mai multe acte sexuale neprotejate, primul a fost pe data de 12.09, in speranta ca se va prinde ceva:).
Mi-a intarziat ciclul mentrual aprox 2 sapt, trebuia sa vina pe data de 13, 14..insa nu a venit, ne-am bucurat, , insa am facut un test de sarcina azi 27.09 si a fost negativ... Mentionez ca am cm regulat, nu am mai avut niciodata o intarziere atat de mare.
In ultimul timp nu m-am simtit atat de bine, ma simt balonata si ametesc destul de des.. Nu stiu ce sa mai cred insa, , testul ne-a cam dezamagit.
Exista sanse ca testul sa fie facut prea devreme?
Va multumesc.
8 comentarii
0
27-09-2012, ora 17:06
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca iti doresti sa ramai insarcinata, trebuie sa-ti calculezi perioada fertila/ovulatia.La femeile cu menstruatie regulata, de ex.28 de zile, ovulatia e in a 14-a zi de la inceperea menstruatiei.Tu ai avut contacte sexuale in 12.09 si a doua zi trebuia sa-ti vina menstruatia(asa se intelege din ce ai scris), asa ca nu erai in perioada fertila.Cand a fost ultima menstruatie?
0
27-09-2012, ora 17:25
simona.agae
Nu este medic/terapeut
simona.agae
Ultima menstruatie a fost pe 13 august, si a durat 4 zile.
0
27-09-2012, ora 19:08
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca ai un ciclu regulat de 28 de zile, perioada fertila era 24-29 august.Ai avut contacte sexuale in aceasta perioada"?
0
27-09-2012, ora 19:13
simona.agae
Nu este medic/terapeut
simona.agae
da, am avut insa nu cu finalizare, s-a retras la sf. mentionez ca avem contacte destul de dese, o data la 2 zile, 3 sau cateodata zilnic.
0
27-09-2012, ora 19:16
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
E putin probabil sa fi ramas insarcinata, dar nu imposibil.Repeta testul de sarcina, daca iese negativ, fa-ti un control ginecologic.Nu conteaza atat de mult cate contacte sexuale ai lunar, ci perioada in care au loc.Eu am ramas insarcinata in conditiile in care am avut un singur contact sexual in doua luni.Sfatul meu este sa-ti calculezi mereu perioada fertila(gasesti calculator perioada fertila pe net) si atunci sa-i dati bataie.
0
28-09-2012, ora 19:51
simona.agae
Nu este medic/terapeut
simona.agae
Multumesc frumos ptr sfaturi, Marti am programare la doctor.
0
29-09-2012, ora 13:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Mai fata, tu spui ca ai contacte neprotejate fara finalizare in vagin? Pai cum numesti tu asa ceva contact neprotejat? Pentru a ramane insarcinata trebuie sa fie cu finalizare in vagin in perioada fertila, atlfel nu vei ramane nici in 10 ani gravida.
Am trait sa vad si asta..
0
29-09-2012, ora 14:55
simona.agae
Nu este medic/terapeut
simona.agae
nu, nu spun asta. Probabil m-am exprimat eu gresit. Am fost intrebata daca am avut contacte sexuale in perioada fertila adica la sf lui august..si am raspuns ca am avut dar nu cu finalizare. Contacte cu finalizare interioara am avut de mai multe ori luna aceasta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •