Sangerarea de privatie
Buna ziua,
Am avut un accident in timpul actului sexual-s-a rupt prezervativul.Eram in a 4-a zi de menstruatie. In urma sfatului unui medic ginecolog, am luat primele 4 pastile de Rigevidon a doua zi dupa eveniment si urmatoarele 4 dupa 6 ore. Anul acesta s-a mai intamplat acelasi lucru in urma cu 4 luni. Pana acum nu am avut nicio problema cu aceasta metoda dar acum, dupa 3 zile de terminarea ciclului menstrual a aparut din nou sangerarea abundenta, asemanatoare ciclului menstrual doar ca este de o culoare mai deschisa, o densitate mult mai mica si are mici cheaguri de sange de culoare rozalie. As dori sa stiu daca este normal si daca da, cat se presupune ca ar trebui sa dureze?
Informatii suplimentare: Ciclul meu menstrual este neregulat, se intampla sa intarzie si 2-3 luni (rar) si dureaza 7 zile. Nu am avut nicio sarcina pana acum iar in urma controalelor ginecologice s-a dovedit ca nu sufar de nicio afectiune care sa cauzeze intarzierea sau dereglarea ciclului menstrual doar un deficit de estrogen care, teoretic, a fost reglat acum 4 ani. Nu folosesc alte metode contraceptive inafara de prezervativ.
Va multumesc anticipat.
Am avut un accident in timpul actului sexual-s-a rupt prezervativul.Eram in a 4-a zi de menstruatie. In urma sfatului unui medic ginecolog, am luat primele 4 pastile de Rigevidon a doua zi dupa eveniment si urmatoarele 4 dupa 6 ore. Anul acesta s-a mai intamplat acelasi lucru in urma cu 4 luni. Pana acum nu am avut nicio problema cu aceasta metoda dar acum, dupa 3 zile de terminarea ciclului menstrual a aparut din nou sangerarea abundenta, asemanatoare ciclului menstrual doar ca este de o culoare mai deschisa, o densitate mult mai mica si are mici cheaguri de sange de culoare rozalie. As dori sa stiu daca este normal si daca da, cat se presupune ca ar trebui sa dureze?
Informatii suplimentare: Ciclul meu menstrual este neregulat, se intampla sa intarzie si 2-3 luni (rar) si dureaza 7 zile. Nu am avut nicio sarcina pana acum iar in urma controalelor ginecologice s-a dovedit ca nu sufar de nicio afectiune care sa cauzeze intarzierea sau dereglarea ciclului menstrual doar un deficit de estrogen care, teoretic, a fost reglat acum 4 ani. Nu folosesc alte metode contraceptive inafara de prezervativ.
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
Buna Ana.S, dozele mari de hormoni pot sa iti deregleze si mai rau ciclurile menstruale si nu sunt recomandate ca metoda contraceptiva regulata. Daca prezervativul nu este o metoda adecvata poti folosi anticonceptionale regulat.
As recomanda un test de sarcina pentru sangerarea pe care o mentionezi, putin probabil sa fie pozitiv, dar este o posibilitate care trebuie exclusa.
As recomanda un test de sarcina pentru sangerarea pe care o mentionezi, putin probabil sa fie pozitiv, dar este o posibilitate care trebuie exclusa.
Multumesc frumos. Am sa fac unul. Din cate stiu se face dupa doua saptamani de la incident.Corectati-ma daca gresesc. Inca o data multumesc.
Ideal la 3 saptamani de la contact sau 1 saptamana de intarziere a menstruatiei.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3ce analize sa fac in cazul in care s-a rupt prezervativul?
- 0Ruperea prezervativului si efectul pastilei de a 2-a zi
- 2contraceptive - nu stiu ce sa fac?
- 4sunt insarcinata? urgenta
- 13Ce e de facut? Sunt disperata...
- 8mi-a intarziat menstruatia, testul de sarcina negativ! Se poate sa se fi inselat testul?
- 4am si eu o mare problema - s-a rupt prezevativul
- 7Un raspuns cat mai urgent va rog: e insarcinata?
- 6Imi este frica.. o fi ramas insarcinata?
- 5Prezervativ rupt-ejaculare-postinor2
- 1prezervativ rupt
- 1Sunt insarcinata?
- 6Sarcina posibilă?
- 1Este posibil să rămân însărcinată?
- 4In timpul actului prezervativul s-a rupt, am decis sa iau Postinor. Sunt șanse sa ramân gravida?
- 4Ajutati-ma: yasmin si antibiotic
- 1Răspundeți ! Urgent - s a rupt prezervativul..
- 0Boli cu transmitere sexuala
- 0Exista posibilitatea sa fiu însărcinată?
- 0Poate fi prietena mea însărcinată ?
Mai multe informații despre: prezervativul rupt
