Sarcina posibilă?

14-01-2018
Spike443
Nu este medic/terapeut
Spike443
Buna, acum 2 săptămâni am intretinut primul act sexual cu prietena mea, iar la al doilea act sexual s a rupt prezervativul si nu ne am dat seama decat la sfarsit si am ejaculat in ea, prezervativul nu avea un pic de sperma pe el.. Tin sa precizez ca prietena mea a avut ultima data problemele pe 30 decembrie iar ciclul menstrual este de 30 zile, iar cand s a rupt prezervativul eram pe 12 Ianuarie si cred ca era aproape sau chiar in perioada de fertilitate. Sunt sanse mari sa ramana însărcinată?, nu ne dorim asta acum.. Vreau sa mai precizez ca a urinat dupa actul sexual
6 comentarii
1
14-01-2018, ora 16:00
Gizel
Nu este medic/terapeut
Gizel
Bună. Da, sunt șanse mari să rămână însărcinată.
1
14-01-2018, ora 16:07
Gizel
Nu este medic/terapeut
Gizel
Urinatul după fiecare contact sexual e indicat datorita posibilelor infecții. Din păcate...acesta nu împiedică o viitoare sarcina.
1
14-01-2018, ora 17:27
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Da, este posibil sa ramana insarcinata. Un test de sarcina va poate da raspunsul la intrebare.
2
14-01-2018, ora 20:44
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Un test de sarcină sau mai sigur un control ginecologic vă poate da răspunsul la întrebare.
1
15-01-2018, ora 00:02
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna seara,

Sunt sanse mari de sarcina, fiind in perioada fertila. Puteti incerca sa faceti un test beta hcg, analiza de sange care poate indica o eventuala sarcina inca din prima saptamana. In astfel de situatii accidentale poate lua pilula de a doua zi ( dupa ce discutati cu un medic). fara a face insa din asta o practica frecventa. Fiind la inceput de experienta, ar fi bine sa discutati cu un medic pentru a va indica calea cea mai potrivita de a va proteja in functie de nevoile prietenei tale si ale voastre ca si cuplu.

Toate cele bune!
0
15-01-2018, ora 17:39
Spike443
Nu este medic/terapeut
Spike443
A luat escapelle la aprox 67 ore dupa actul sexual, oare va functiona? Va impiedica sarcina? deja ii este rau si are dureri abdominale si greață
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de făcut dacă se rupe prezervativul?
  •