Prezervativ rupt-ejaculare-postinor2

03-01-2012
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
Am o mare problema :( Pe data de 1 ianuarie la 5 dimineata am avut un contact sexual in care prezervativul s-a rupt :( A 2a zi la 10:20 am luat prima pastila de postinor, iar la 22.20 cea de-a doua. Mentionez ca eram in a 16-a zi a ciclului menstrual. Sunt foarte speriata pentru ca nu am folosit niciodata aceasta pastila si nu stiu daca o sa isi faca efectul :( Este sigura ? Voi ce experienta ati avut cu ea si cum v-ati simtit dupa ce ati luat-o? Se poate sa raman insarcinata? Astept rasp voastre :(:(
5 comentarii
0
03-01-2012, ora 22:11
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
Va rog mult :( Am nevoie de sfaturile si parerile voastre :(
0
04-01-2012, ora 20:52
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
@Diana.me conform unor studii sunt aproximativ 90% sanse sa NU ramaneti gravida!
Parerea mea este ca nu veti ramane gravida, e un tratament destul de eficient. Recomandarea este sa urmariti ciclul menstrual si daca intarzie, sa faceti un test de sarcina.
0
04-01-2012, ora 22:34
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
@dr. Costin G Adrian: Va multumesc din suflet pentru raspuns. Nu-mi ramane decat sa astept, desi asteptarea asta este foarte grea. :( Sper sa am noroc si sa isi faca medicamentul efectul cum trebuie. :(
0
06-01-2012, ora 22:10
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
buna..am si eu o problema..in data de 18 decembrie am facut dragoste cu prietenul meu, , , nu ne-am protejat,.el era virgin si cand s-a terminat nu stie exact daca a scos-o la timp, , , , am luat postinor a doua zi...si urmatoarea pastila dupa 12 ore...in data de 25 am inceput scurgerile...cam de 13 zile au inceput si inca nu mi-a trecut.e ceva problema?(mentionez ca in octombrie am mai luat o data postinor...atunci nu am avut scurgeri, sunt speriata)mi-am facut un test de sarcina dar a iesit negativ, , , , sunt speriata in legatura cu scurgerile...sa fie ceva grav?astept raspuns va rog sunt speriata... (tin sa mentionez ca nu am nici un simptom )..nu am un ciclu regulat...dar in noiembrie si in decembrie mi-a venit in data de 8...
0
07-01-2012, ora 13:18
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Din punctul meu de vedere ai mai multe probleme:
-iti schimbi partenerii si faci sex neprotejat, apeland la contraceptie de urgenta.
-scurgerile pe care le acuzi banuiesc ca sunt sangerari si nu vreo infectie vaginala.
Nu cred ca esti gravida desi daca nu vei intelege ca trebuie sa apelezi la contraceptie si mai ales la prezervativ nu va dura mult pana vei ajunge sa fii. Ai o tulburare a ciclului menstrual si daca persista e bine sa mergi la ginecolog. NU se poate exclude o sarcina pana nu va mai trece un interval de timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: