ruptura mandibula
am fost la o dr stomatolog si mi-a scos doua colturi din partea de jos stanga si mi-a fost maxilarul de jos deplasat in fata am ajuns la cirurgie oro-maxilo faciala si mi l-a pus inapoi si m-a legat cu o fasa timp de 5 zile, si trebuie sa fiu atenta toata viata cum deschid gura.este posibil sa fie ruptura de mandibula sau altceva?
2 comentarii
probabil ati suferit o luxatie temporo-mandibulara, ce scrie pe biletul de iesire chirurgul maxillo-facial?
Buna ziua,
Deplasarea mandibulei in fata si iesirea ei din pozitia in care articuleaza normal nu reprezinta o afectiune de care sa va ingrijorati in mod special. Faptul ca s-a intamplat acest lucru, este cauzat de ligamentul/le care leaga mandibula de craniu.
Deplasarea mandibulei in fata si iesirea ei din pozitia in care articuleaza normal nu reprezinta o afectiune de care sa va ingrijorati in mod special. Faptul ca s-a intamplat acest lucru, este cauzat de ligamentul/le care leaga mandibula de craniu.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar