ruptura mandibula

12-09-2014
nykol12
Nu este medic/terapeut
nykol12
am fost la o dr stomatolog si mi-a scos doua colturi din partea de jos stanga si mi-a fost maxilarul de jos deplasat in fata am ajuns la cirurgie oro-maxilo faciala si mi l-a pus inapoi si m-a legat cu o fasa timp de 5 zile, si trebuie sa fiu atenta toata viata cum deschid gura.este posibil sa fie ruptura de mandibula sau altceva?
2 comentarii
0
13-09-2014, ora 08:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil ati suferit o luxatie temporo-mandibulara, ce scrie pe biletul de iesire chirurgul maxillo-facial?
0
19-09-2014, ora 13:49
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua,

Deplasarea mandibulei in fata si iesirea ei din pozitia in care articuleaza normal nu reprezinta o afectiune de care sa va ingrijorati in mod special. Faptul ca s-a intamplat acest lucru, este cauzat de ligamentul/le care leaga mandibula de craniu.
Adaugă un comentariu / răspuns