protuzie discala, lombosciatica, stare degenerativa...23 ani
Am fost diagnosticata de 6 luni cu lombosciatica, protuzie discala L4-L5, L5-S1. Coloana este curbata lateral si rotita in ax.Am facut sedinte de kinetoterapie si spre sfarsit datorita exercitiilor fizice efectuate am prezentat dureri foarte mari pe piciorul drept. De atunci a inceput calvarul, durerea este permanenta, dureri musculare pe ambele picioare si tratament cu antiinflamatorii. toata lumea imi ridica din umeri si imi spune ca daca tratamentu nu da rezultate sa ma operez.La 23 ani, nu stie nimeni de ce am ajuns asa.De ceva zile am observat o inegalitate a membrelor inferioare de 1 cm, sau 1 cm jumate. Intrebarea mea este: poate fi inegalitatea membrelor cauza curburii coloanei si in final protuzie discala si lombosciatica? ce as putea face in continuare.
6 comentarii
Eu am fost la o statiune balneara si nu am stat decat 6 zile.Si eu aveam coloana stramba si o durere permanenta pe piciorul drept.M-am mai indreptat si durerea pe picior nu mai este permanenta.Dupa cate stiu eu cand sunt dureri nu se face gimnastica, probabil ca ai mai fortat.Se fac exercitii in bazin si acolo numai cele care nu dor.Se recomanda repaosla pat.
mersi de raspuns, am sa incerc si baile, durerea pe picior o am decan am terminat fizioterapia, exercitii fizice nu pot sa fac deloc pentru ca se irira locul unde am protuzia si iar am dureri. Cu inotul am incercat in vara, si de fiecare data am avut probleme(ca si inceputul de puseu) dupa o zi, doua.Nu stiu cum sa indrept ceva daca nu pot sa fac gimnastica...
eu am facut in astea 6 zile acopunctura, fizioterapii, masaj de la bazin in jos si bai (o zi bazin o zi cada cu namol) Miscarea in bazin este cu totul altfel.Eu nu sunt medic i-ti spun ce mie mi-a facut bine.
pot sa intreb si eu, unde ai fost pentru bai si restu, sau ce locuri ti-au recomandat, eu sunt din timisoara si deja mie frica de medici si de unde vor sa ma trimita. :D
eu sunt din Braila si am mers la Lacu Sarat pentru ca este aproape de mine.Eu sunt operat de hernie de disc.Inainte de operatie aveam coloana stramba si dupa tot stramba este.Cred ca trebuie sa fac multa recuperare dar nu prea am posibilitati.In toate statiunile sunt medici care i-ti recomanda ce proceduri trebuie sa faci.
Multumesc de ajutor, si iti doresc o insanatosire cat mai completa.
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Fractură de Pilon tibial deschisă de grad IIIB
- 1Menisctomie interna bilaterala
- 1Leziuni menisc grad 2, netratate
- 1Dureri toate articulatiile muschi slabiti
- 1Intrebari fisura tibie
- 6Durere denunchi, șold, glezne, rigiditate
- 9Fractura Calcaneu
- 1Fractură cominutiva calcaneu
- 2Sclerodermie difuza Scl70
- 1Durere oase, articulatii