rezectie apicala
Buna ziua, am facut in urma cu 2 saptamani o rezectie apicala, la o masea din partea de jos(36). De atunci am jumatate din barbie si buza inferioara, amortite. Plus o durere continua dar suportabila inca, la dintii din fata jos, unde mi.a aparut o galma ca un nod in santul dintre gingie si buza. Totul a pornit de la o spartura mica de masea, apoi scos nerv fara rx( fiind insarcinata), la jumatate de an redeschisa plomba, si maseaua tot tratata de cateva luni. Rezultatul final a fost rezectia apicala, cu obrazul umflat si vanat tot. Antibiotic nu mi s.a dat fiindca alaptez, iar ca tratament dupa: Gheata in prima zi, apoi masaj mult pe obraz, periat f bine, mancat pe masea, mestecat guma pe ea.., masat cu degetul pe ate, Am luat Nurofen, quarelin( cu intrerupt alaptat) ca nu mai suportam durerilor postoperatorii, apa de gura Eludril, si Elugel..acum la 2 sapt mai sunt putin umflata..in schimb ma supara durerea de dinti si amorteala asta continua. Este normal? Mi.e teama sa nu.mi fi atins vreun nerv de nu.mi mai simt barbia, desi o pot misca. Daca stiam prin ce trec, mai bine renuntam la ea. Au fost groaznice durerile..
3 comentarii
Dupa o rezectie apicala pot aparea inflamatii si durere, dar este important sa nu persiste in timp. Durerea este la acelasi dinte (36) sau la cei alaturati?
In cazul dvs. este posibil ca nervul sa fi fost atins in timpul interventiei, ceea ce poate duce la o parestezie tranzitorie( senzatia de amorteala ), care poate dura intre 3 si 6 luni.
Pentru un raspuns concret, sunt necesare o radiografie si o consultatie. Va invitam la o consultatie de specialitate gratuita cu Prof.Dr. Giuseppe Scandale!
In cazul dvs. este posibil ca nervul sa fi fost atins in timpul interventiei, ceea ce poate duce la o parestezie tranzitorie( senzatia de amorteala ), care poate dura intre 3 si 6 luni.
Pentru un raspuns concret, sunt necesare o radiografie si o consultatie. Va invitam la o consultatie de specialitate gratuita cu Prof.Dr. Giuseppe Scandale!
buna ziua,
am avut acum 2 luni o rezectie la caninu de pe partea stinga sus. si de la operatie ma tot deranjeaza zona unde am fost cusut. deci durerea persista prin jurul radacinei.
ati putea sami dati si dvs un sfat? ca nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac.
iar odata pan in 3 ori pe saptamana durerea ma termina.
am fost la dentistul meu si mia facut o radiografie, dar nu a putut sa vada nimic.
va multumesc.
am avut acum 2 luni o rezectie la caninu de pe partea stinga sus. si de la operatie ma tot deranjeaza zona unde am fost cusut. deci durerea persista prin jurul radacinei.
ati putea sami dati si dvs un sfat? ca nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac.
iar odata pan in 3 ori pe saptamana durerea ma termina.
am fost la dentistul meu si mia facut o radiografie, dar nu a putut sa vada nimic.
va multumesc.
Poate sa trimite radiografie?
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar