tulburare obsesiv compulsiva sau anxietate?
de 16 ani ma chinuie un gand si anume frica de a nu iesi la toaleta atunci cand sunt in slujba, fiind o persoana care nu poate merge la toaleta cand vrea datorita faptului ca sunt cantaret bisericesc, si 3 ore duminica nu pot intrerupe slujba, am luat tratament cu zoloft, cipralex anxiar, rivotril, seroque am probleme mari cu somnul, in rest cand nu sunt constrans nu mie frica, dar daca am patit odata am fost tare afectat si iar nu dorm, ma chinuie gandul ca nu fac fata, ca rade lumea, ca se apropie ziua de duminica si ce fac.raspundeti va rog daca va pricepeti, m-am saturat de medicamente
5 comentarii
Te poti adresa cu incredere unui psiholog terapeut pentru a discuta deschis acesta problema cu care te confrunti.
Buna ziua,
In primul rand va voi raspunde la intrebarea dvs. Din ceea ce descrieti dvs pare a fi anxietate, nu tulburare obsesiv compulsiva. Dar, tineti cont, ca va dau acest raspuns conform a ceea ce ati descris dvs.
In al doilea rand, cateodata e necesar sa incercati si cu alt psihoterapeut daca cu primul nu a mers relatia. Si e necesara multa rabdare deoarece lucrurile nu se schimba in cateva sedinte, ci dureaza. Uneori se poate ajunge si la 1-2 ani.
Va recomand ca pentru medicamente sa vorbiti cu medicul psihiatru si, poate sa ii cereti lamuriri legat de diagnostic. Iar pentru a putea sa va simtiti emotional mai bine, sa incercati sa mai mergeti sa faceti psihoterapie si sa aveti si ceva rabdare cu dvs de-a lungul procesului.
In primul rand va voi raspunde la intrebarea dvs. Din ceea ce descrieti dvs pare a fi anxietate, nu tulburare obsesiv compulsiva. Dar, tineti cont, ca va dau acest raspuns conform a ceea ce ati descris dvs.
In al doilea rand, cateodata e necesar sa incercati si cu alt psihoterapeut daca cu primul nu a mers relatia. Si e necesara multa rabdare deoarece lucrurile nu se schimba in cateva sedinte, ci dureaza. Uneori se poate ajunge si la 1-2 ani.
Va recomand ca pentru medicamente sa vorbiti cu medicul psihiatru si, poate sa ii cereti lamuriri legat de diagnostic. Iar pentru a putea sa va simtiti emotional mai bine, sa incercati sa mai mergeti sa faceti psihoterapie si sa aveti si ceva rabdare cu dvs de-a lungul procesului.
Si daca imi permite colega mea, ceea ce s-a petrecut de-alungul a 16 ani nu se poate schimba imediat, caci este vorba de un comportament care s-a stabilizat, s-a structurat profund.
Ar fi interesant sa ne precizati cauza fricii Dumneavoastra; in fond este vorba de o necesitate fiziologica naturala.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Eu chiar sunt Antihristul! Lumea asta este o simulare! Pleroma vine!
- 23Somn hiperfragmentat
- 15S-a vindecat cineva prin credinta?
- 2Psiho traumele cronice se pot trata vindeca?
- 0Imi doresc o prietena
- 4Pronoia? Delir paranoid?
- 7Tehnică bombă pentru a elimina tristețea că nu suntem iubiți de fete
- 2Cofeina atacuri de panica
- 7Sufăr de schizofrenie paranoida și am crize ca o sa fiu torturata
- 7Tratamentul psihiatric si gura uscata aproape tot timpul