Teama de abandon
Buna,
Va rog frumos sa imi spuneti ce as putea face sa lupt impotriva temerii mele de abandon care imi distruge relatiile si viata. Nu mai am timp sa merg la psihoterapie si nu vreau sa ma rezum doar la tratamentul cu antidepresive, pentru ca nu este suficient.
De curând am inceput o noua relatie si nu vreau sa stric din nou totul din cauza comportamentului meu. Va rog sa imi spuneti tehnici sau exercitii pe care le-as putea face, carti pe care le-as putea citi si care m-ar putea ajuta, orice.
Va rog frumos sa imi spuneti ce as putea face sa lupt impotriva temerii mele de abandon care imi distruge relatiile si viata. Nu mai am timp sa merg la psihoterapie si nu vreau sa ma rezum doar la tratamentul cu antidepresive, pentru ca nu este suficient.
De curând am inceput o noua relatie si nu vreau sa stric din nou totul din cauza comportamentului meu. Va rog sa imi spuneti tehnici sau exercitii pe care le-as putea face, carti pe care le-as putea citi si care m-ar putea ajuta, orice.
2 comentarii
Buna ziua,
Este important ca ati constientizat teama de abandon, ganditi-va insa si la cauzele ei, pentru a intelege ca persoana cu care sunteti este una, iar persoana/persoanele care v-au abandonat sunt...altele.
Incercati sa mentineti un echilibru intre timpul petrecut impreuna si timpul petrecut separat. Daca "celalalt" nu poate fi cu Dumneavoastra la un moment dat nu va anulati, asteptand-ul si creind scenariile specifice. Faptul ca nu va raspunde la telefon la un moment dat inseamna ca este doar ocupat. Lasati urmarirea profillor de facebook si altele si ocupati-va cu ceva., etc, etc.
Puneti accentul pe activitati care sa va creasca autonomia si independenta.
Este important ca ati constientizat teama de abandon, ganditi-va insa si la cauzele ei, pentru a intelege ca persoana cu care sunteti este una, iar persoana/persoanele care v-au abandonat sunt...altele.
Incercati sa mentineti un echilibru intre timpul petrecut impreuna si timpul petrecut separat. Daca "celalalt" nu poate fi cu Dumneavoastra la un moment dat nu va anulati, asteptand-ul si creind scenariile specifice. Faptul ca nu va raspunde la telefon la un moment dat inseamna ca este doar ocupat. Lasati urmarirea profillor de facebook si altele si ocupati-va cu ceva., etc, etc.
Puneti accentul pe activitati care sa va creasca autonomia si independenta.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 6Este nevoie de terapie de cuplu și când logodnicii se mută împreună?
- 2Logodnica mea mi-a spus că și-a scos uterul pentru a nu mai face copii. Este posibil?
- 1Casatorie toxica
- 0Cum ar trebui să arate un contract pentru prestarea servicilor psihologice?
- 1M-am indragostit de o colega de munca
- 5Abuz psihologic în cuplu
- 2Să lupt sau să renunț?
- 1Certuri si lipsa de empatie
- 1Probleme in relație de 4 ani
- 1Copilul lui din alta relatie