inflamare ganglioni?

25-04-2017
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
Am fost ieri la medic, mi s a scos o fractura de dinte direct fara sa mi se dea antibiotic inainte..s a facut anestezie..dar seara de la 0 cred ca mi s au umflat gangl submandibulari pe partea aia, se simte umflat..o fi gresit stomatologul ca nu a dat antibiotic inainte?i am si zis ca inainte consumasem cafea, cola..ce medicam sa iau sa mi treaca ?
5 comentarii
0
25-04-2017, ora 16:44
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Luati un antiinflamator( ibuprofen sau ketonal) dupa extractie, antibioticul nu se da ''standard''.
0
25-04-2017, ora 17:03
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
luai un nurofen..dar nu trebuie scos tot dintele ca asa intretine focar de infectie?ce daca a avut fractura nu se mai poate repara?asa mi a zis un dr si vreau sa intreb alt dr..mi a zis ca nu stiu cat s a rupt din radacina si nu merita..azi mi a mai cazut o bucatica mica dintr un dinte..pai astea au inceput dupa un timp dupa ce au trecut efectele anestezicului care au durat o ora..mi-e ca poate sa reapara..sa pun un prosop cu apa rece?
0
26-04-2017, ora 17:58
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Buna seara,

Aveti radiografie in acea zona? Daca nu, va recomand sa o faceti si sa o postati sa vedem si noi daca a mai ramas ceva acolo. In functie si de ce dinte este vorba, este posibil ca doctorul sa va fi facut o premolarizare( se elimina radacina ce prezinta infectie sau traumatism a unui molar inferior. Molarii inferiori, prezinta numai doua radacini si prin indepartarea uneia din ele se ramane cu o radacina si jumatate de coroana, ce seamana foarte mult cu un premolar).

Asa cum a spus si colega mea, luati un antiinfalmator, daca nu merge cu Ibuprofen, incercati ketonal. Daca durerea persista, mergeti la un consult postextractional.

O seara buna.
0
26-04-2017, ora 18:02
Anonim0098
Nu este medic/terapeut
Anonim0098
a mai cazut o bucata din dinte intr o zi..cred ca s slabe sanse sa se repare..
0
26-04-2017, ora 18:47
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Mergeti cel mai bine la un consult impreuna cu acea roadiografie si o sa vi se explice ce este de facut. Nu mai stati sa va tot "cada bucatele din dinte".

O seara buna va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns