Durere de masea cu nervul scos
Buna ziua! Am si eu o problema!
Acum o saptamana am fost la dentist din cauza unei masele, medicul mi-a facut o radiografie ( a zis ca nu am infectie) si apoi mi-a scos nervul (cu anestezie) si mi-a aplicat o plomba previzore cred ca se numeste.. Am revenit dupa 5 zile parca si mi-a curatat din nou canalele, si mi-a bagat niste firicele si a aplicat tot o plomba de aia.. si dupa o saptamana urma sa-mi puna plomba permanenta..Problema este urmatoarea : ca mi-a cazut plomba aceea si tot ceea ce se vede sunt firicelele aceala bagate pe canale cred.. si ma doare, dar nu foarte tare, dar si urechea de partea maselei... iau paracetamol si in 30 de minute trece... Credeti ca a patruns ceva in interior? ( desi eu nu cred ca sunt fixate destul de bine ) sau asa este normal ?
Va rog frumos un raspuns cat mai rapid sa stiu daca ma duc la medic maine.
Acum o saptamana am fost la dentist din cauza unei masele, medicul mi-a facut o radiografie ( a zis ca nu am infectie) si apoi mi-a scos nervul (cu anestezie) si mi-a aplicat o plomba previzore cred ca se numeste.. Am revenit dupa 5 zile parca si mi-a curatat din nou canalele, si mi-a bagat niste firicele si a aplicat tot o plomba de aia.. si dupa o saptamana urma sa-mi puna plomba permanenta..Problema este urmatoarea : ca mi-a cazut plomba aceea si tot ceea ce se vede sunt firicelele aceala bagate pe canale cred.. si ma doare, dar nu foarte tare, dar si urechea de partea maselei... iau paracetamol si in 30 de minute trece... Credeti ca a patruns ceva in interior? ( desi eu nu cred ca sunt fixate destul de bine ) sau asa este normal ?
Va rog frumos un raspuns cat mai rapid sa stiu daca ma duc la medic maine.
5 comentarii
Buna ziua, este normal sa fie o durere/ disconfort dupa obturatia de canal ( ''firicelele'' acelea ); de obicei cedeaza la antiinflamator si poate dura pana la doua saptamani. Mergeti la medic, obturatia de canal nu e bine sa stea expusa in gura mult timp; se poate inflitra si poate sa fie compromisa pe termen lung. Vi s-a recomandat sa faceti o radiografie de control dupa obturatie? Succesul tratamentului si obturatiei de canal se vede in timp si depinde de mai multi factori, dintre care unul este sa nu patrunda in canale saliva/ placa bacteriana etc.
Nu, nu mi s-a recomandat.Miercuri am programarea...oricum, la fiecare sedinta imi sunt curatate canalele?
Iar miercuri a spus ca imi pune plomba.. Dar credeti ca patrunde ceva prin acele firicele ?
Iar miercuri a spus ca imi pune plomba.. Dar credeti ca patrunde ceva prin acele firicele ?
Buna seara,
Asa cum a spus si colega mea, nu este inregula daca acea "plomba" v-a picat si obturatia de canal este expusa, pentru ca acolo intra saliva si tot ceea ce mancati si astfel acea obturatie de canal (sau firicelele pe care le vedeti) se infiltreaza si astfel tratamentul facut este compromis.
In mod normal canalele sunt curatate pana se decide finalizarea tratamentului de canal (din ce ati scris dvs, tratamentul de canal, la dvs a fost finalizat, doar ca nu v-a inchis dintele definitiv). Acum ar trebui refacut acel tratament si este recomandat sa faceti o radiografie de control.
O seara buna.
Asa cum a spus si colega mea, nu este inregula daca acea "plomba" v-a picat si obturatia de canal este expusa, pentru ca acolo intra saliva si tot ceea ce mancati si astfel acea obturatie de canal (sau firicelele pe care le vedeti) se infiltreaza si astfel tratamentul facut este compromis.
In mod normal canalele sunt curatate pana se decide finalizarea tratamentului de canal (din ce ati scris dvs, tratamentul de canal, la dvs a fost finalizat, doar ca nu v-a inchis dintele definitiv). Acum ar trebui refacut acel tratament si este recomandat sa faceti o radiografie de control.
O seara buna.
Problema este ca si acum ma doare maseaua (de cand a inceput sa mi-o lucreze de fapt) Si as vrea sa stiu daca este normal sa ma doarea dar.. doar dimineata 1-2 ore o durere usoara, rezist fara pastile dar este enervanta. Sper ca nu am infectie ca am facut radiografie si a spus ca e ok (radiografie inainte de prelucrarea maselei)
Este normal?
Astept raspunsul repede, va rog.
Este normal?
Astept raspunsul repede, va rog.
Buna seara, cum v-am mai spus este normal sa va doara. Chiar si dupa obturatia definittiva de canal este posibil sa mai aveti dureri...de la cateva zile pana la 1-2 saptamani...dureri ce apar la masticatia in acea zona, la contactul periutei cu dintele respectiv. Acum, cum va mai simtiti?
O seara buna.
O seara buna.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar