Senzație de mancarime gingivala după detartraj
Buna ziua.acum câteva zile am făcut un detartraj. Imediat după am simtit o sensibilitate a dinților, însă acum după 5 zile simt ca o arsură, jena, mancarime pe gingia arcadei superioare.sunt putin roșii și inflamate usor însă, dacă ma uit atent parca s ar vedea pe gingie ceva ca un fel de bubite aproape insesizabile. Gingia sângereaza si la periaj. Nu stiu daca are legatura si cu faptul că sunt răcită însă, este o stare de disconfort si o senzație tare ciudata (imi vine sa i-au un corp ascuțit-scobitoare si sa o bag in gingii sa curat ceva ce nu există) Cu ce as putea sa dau pana cand ajung la dentist luni. Multumesc
3 comentarii
Buna dimineata,
Periati gingia usor, dimineata si seara, chiar daca sangereaza si apoi clatiti cu apa de gura de 3 ori pe zi.
Periati gingia usor, dimineata si seara, chiar daca sangereaza si apoi clatiti cu apa de gura de 3 ori pe zi.
Buna ziua, mergeti la farmacie si luati Anaftin spray sau Parodium gel. Aplicati de 2-3 ori pe zi in zona afectata. O sa vedeti ca se va ameliora atat mancarimea cat si roseata.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar