Senzație de mancarime gingivala după detartraj

10-02-2018
Gdiana
Nu este medic/terapeut
Gdiana
Buna ziua.acum câteva zile am făcut un detartraj. Imediat după am simtit o sensibilitate a dinților, însă acum după 5 zile simt ca o arsură, jena, mancarime pe gingia arcadei superioare.sunt putin roșii și inflamate usor însă, dacă ma uit atent parca s ar vedea pe gingie ceva ca un fel de bubite aproape insesizabile. Gingia sângereaza si la periaj. Nu stiu daca are legatura si cu faptul că sunt răcită însă, este o stare de disconfort si o senzație tare ciudata (imi vine sa i-au un corp ascuțit-scobitoare si sa o bag in gingii sa curat ceva ce nu există) Cu ce as putea sa dau pana cand ajung la dentist luni. Multumesc
3 comentarii
0
10-02-2018, ora 06:13
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Periati gingia usor, dimineata si seara, chiar daca sangereaza si apoi clatiti cu apa de gura de 3 ori pe zi.
0
10-02-2018, ora 07:49
Dr. A I
Dr. A I
Buna ziua, mergeti la farmacie si luati Anaftin spray sau Parodium gel. Aplicati de 2-3 ori pe zi in zona afectata. O sa vedeti ca se va ameliora atat mancarimea cat si roseata.
0
10-02-2018, ora 08:19
Gdiana
Nu este medic/terapeut
Gdiana
Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns