Masea cu plomba definitiva

14-03-2018
Alextj
Nu este medic/terapeut
Alextj
Am fost acum aproximativ o luna de zile la un medic stomatolog sa mi plombeze o masea care avea o carie maricica. Toate bune pana cand a trecut efectul anesteziei si am vrut sa mananc. Cand mestec pe partea cu maseaua problema este ca ma doare ca si cand ar fi vorba de sensibilitate dentara. Ma doare doar cand mestec sau apas in anumite zone ale maselei, nu am dureri aparute din neant fara vreun stimul. Chiar nu stiu daca este vorba de sensibilitate dentara sau se poate ca medicul sa nu isi fi facut treaba ca la carte? Si daca este vorba de sensibilitate dentara, cat poate dura? A trecut ceva timp de cand am plombat maseaua, pe cand la alte masele dupa ce efectul anesteziei disparea nu aveau nici un pic de sensibilitate. Va multumesc anticipat!
2 comentarii
1
14-03-2018, ora 11:52
Dr. A I
Dr. A I
Buna ziua, o radiografie la acel dinte (facuta dupa plomba) ne-ar putea ajuta sa va lamurim. Altfel este destul de dificil sa punem un diagnostic.

Incercati sa o faceti la un centru mai mare gen Medident sau Yts Dental View si postati-o aici. De la ei o puteti cere si pe mail.

O zi buna!
1
14-03-2018, ora 12:44
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
E posibil sa nu fie echilibrata ocluzal obturatia. Avand in vedere ca ati avut anestezie e posibil sa nu fi muscat corect.
Mergeti iar la medic sa o mai ajusteze putin.
Adaugă un comentariu / răspuns