Igiena dupa extractie
Bună! Sunt cam confuza.. Ieri pe la ora 14-15 am fost la dentist si mi-a extras o masea (penultima din partea dreapta sus) in urma unor proble destul de grave. Doctorita repectiva a spus sa nu clatesc deloc gura timp de cateva zile, dar astazi am citit pe internet despre faptul ca dupa putin timp e indicat sa te speli pe dinti (dar nu in zona respectiva). Dar nu stiu ce sa fac... Cum as putea sa imi curat gura fara sa clatesc? Ce se intampla daca nu ma spal? Pot aparea infectii? Ma puteti ajuta, va rog? nu prea inteleg...
P.s. Nu stiu daca e esential sau nu... dar resimt niste dureri in zona respectiva.. Nu mari, dar exista.
P.s. Nu stiu daca e esential sau nu... dar resimt niste dureri in zona respectiva.. Nu mari, dar exista.
2 comentarii
Buna ziua,
Periajul dentar se reia a doua zi dupa extractie. Se periaza usor si locul extractiei. Nu se clateste energic pentru a nu disloca cheagul de sange format.
Periajul dentar se reia a doua zi dupa extractie. Se periaza usor si locul extractiei. Nu se clateste energic pentru a nu disloca cheagul de sange format.
In urma extracției se formează un cheag de sânge. Dacă dumneavoastră clatiti cu putere acel cheag de sânge se poate disloca și sa înceapă sângerarea. Este indicat sa clatiti dar foarte ușor, și sa periați și dinții de lângă extracție pentru a menține igiena.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar