Plaman nefunctionabil si sarcina
Buna ziua!M-am nascut cu o malformatie congenitala, am inima indreptata spre dreapta, iar din aceasta cauza mi-au spus ca plamanul drept nu-mi functioneaza.Nu am nici un fel de tratament, dar nici rau nu ma simt, doar ca nu am voie sa fac efort fizic, intrebarea mea era daca asta ma poate afecta in a ramane insarcinata sau la nastere.Am uitat sa precizez ca alte organe nu au pozitia schimbata. Va multumesc din suflet, astept parerile dvs.
1 comentarii
Bună ziua! Plămânul e complet nefuncțional sau doar parțial? Care este diagnosticul exact? Nu ar trebui să fie nicio problemă cu a duce o sarcină, însă cel mai probabil veți fi nevoită să nașteți prin cezariană. Ați făcut o spirometrie? Care sunt valorile obținute? Este bine să discutați cazul și cu un medic ginecolog. O zi liniștită!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 7Dispnee in special la efort acum si in repaos
- 1Raceala si probleme de respiratie
- 1Nu scap de tuse
- 1Respiratie zgomotoasa dupa ce iau benzodiazepine
- 2Interpretare ct
- 0Interstitiu pulmonar accentuat infrahilar bilateral
- 1Intepaturi piept, raceala, bronsita
- 2Inspiratie scurta
- 0Durere toracica persistentă de mai bine de 1 lună și tuse
- 1Radiografie pulmonara