Radiografie pulmonara fumator de 20 de ani
Buna ziua, tocmai am primit rezultatul unei radiografii pulmonare si neintelegand termenii medicali v-as ruga sa imi spuneti ce ar insemna acest rezultata. Sunt fumator de 20 de ani si am 46 ani.
REZULTAT:
Desen pulmonar interstitial discret accentuat difuz bilateral, predominant infrahilar.
Hiluri pulmonare cu arie de proiectie marita, simetric-bilateral.
Cord cu VS usor crescut. Aorta toracica derulata.
Sinusuri costo-diafragmatice laterale libere.
Multumesc!
REZULTAT:
Desen pulmonar interstitial discret accentuat difuz bilateral, predominant infrahilar.
Hiluri pulmonare cu arie de proiectie marita, simetric-bilateral.
Cord cu VS usor crescut. Aorta toracica derulata.
Sinusuri costo-diafragmatice laterale libere.
Multumesc!
5 comentarii
Bună seara! Nu aveți lichid la plămân, ventriculul stâng este ușor mărit în dimensiuni, hilurile pulmonare sunt mărite simetric și desenul pulmonar este puțin mai accentuat (de la fumat cel mai probabil). Nu sunt modificări care să sugereze leziuni active sau să indice ceva mai grav. Aveți simptome? Dacă aveți simptome, aș recomanda un CT toracic pentru acele hiluri mărite. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Buna ziua, multumesc pentru raspuns.
Simptome ca tuse si temperatura nu am, sau semne de raceala. Am facut radiografia mai mult preventiv, in unele dimineti ma trezesc cu dureri in partea de sus a spatelui iar de la fumat banuiesc eu, espectorez sputa de 3 - 4 ori pe zi. Ar trebui sa ma alrmez si sa merg mai departe cu investigatiile ca de exempul un CT?
Simptome ca tuse si temperatura nu am, sau semne de raceala. Am facut radiografia mai mult preventiv, in unele dimineti ma trezesc cu dureri in partea de sus a spatelui iar de la fumat banuiesc eu, espectorez sputa de 3 - 4 ori pe zi. Ar trebui sa ma alrmez si sa merg mai departe cu investigatiile ca de exempul un CT?
Bună seara! Pentru acele dureri plus hiluri mărite ar trebui să faceți și un CT toracic. O seară liniștită!
Multumesc de raspunsuri, o sa continui cu investigatiile si revin cu concluziile. Sa speram ca nu e ceva grav.
Cu drag! Să dea Dumnezeu să fie bine! Aștept concluziile investigațiilor! O zi liniștită!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 7Dispnee in special la efort acum si in repaos
- 1Raceala si probleme de respiratie
- 1Nu scap de tuse
- 1Respiratie zgomotoasa dupa ce iau benzodiazepine
- 2Interpretare ct
- 0Interstitiu pulmonar accentuat infrahilar bilateral
- 1Intepaturi piept, raceala, bronsita
- 2Inspiratie scurta
- 0Durere toracica persistentă de mai bine de 1 lună și tuse
- 1Radiografie pulmonara