Infecție la rădăcina molarului
Buna seara am o radiografie facuta recent la unul din molari la care a mai ramas doar radacina. A fost infectata, am luat amoxacilina de 500 mg, insa problema pare sa persiste. As dori sa stiu daca se poate extrage molarul sau e necesar un alt tratament cu antobiotic inaintea acestei proceduri. Am radiografia pt o exprimare mai completa. Multumesc anticipat!
5 comentarii
https://imgur.com/a/NCWMA94
Aceasta este radiografia
Problema este la cele doua masele care sunt rupte.
Aceasta este radiografia
Problema este la cele doua masele care sunt rupte.
Poate fi extrasa si fara antibiotic.
Extractie, sutura si va fi ok.
Extractie, sutura si va fi ok.
https://imgur.com/a/yahEulb
Uitati, aceasta este radiografia dupa extractie. Problema este ca a ramas acolo o parte din radacina care are un pic de infectie. Mi s-au dat 5 zile de ampicilina 500 mg +metronidazol 250mg la 8 ore. Am tinut tratamentul. Chirurgul vine din concediu abia pe 14 ianuarie, si nu cunosc pe nimeni altcineva care ar putea sa extraga acea radacina
Problema este ca ea comunica cu sinusul..si are si un pic de infectie. Crede-ti ca s-ar putea extinde acea infectie pana pe 14 ianuarie sau extractia acelei radacini ar ridica o problemă avand in vedere ca comunica cu sinusul? Va multumesc pentru raspuns !
Uitati, aceasta este radiografia dupa extractie. Problema este ca a ramas acolo o parte din radacina care are un pic de infectie. Mi s-au dat 5 zile de ampicilina 500 mg +metronidazol 250mg la 8 ore. Am tinut tratamentul. Chirurgul vine din concediu abia pe 14 ianuarie, si nu cunosc pe nimeni altcineva care ar putea sa extraga acea radacina
Problema este ca ea comunica cu sinusul..si are si un pic de infectie. Crede-ti ca s-ar putea extinde acea infectie pana pe 14 ianuarie sau extractia acelei radacini ar ridica o problemă avand in vedere ca comunica cu sinusul? Va multumesc pentru raspuns !
Daca nu doare nimic - asteptati pana pe 14. Daca doare - mergeti la un medic sa extraga restul.
Bunaseara, imi spuneti va rog cate radiografii retroalveolare sunt permise intr-o zi? Am facut astazi 3 radiografii retroalvelare pt un tratament de canal. Prima inainte si urmatoarea dupa efectuarea tratamentului, dar nu a iesit bine si a mai trebuit inca una! Mie teama sa nu ma fi radiat prea mult 3 radiografii una dupa alta ?
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 4infectie dinte -26-?
- 6Infectie sau nu? ma doare o masea cand apas, adica cand mananc ceva sau inchid gura
- 3extractie infectie
- 1Slabit din cauza infectiei la masele?
- 5Infectie masea?
- 3infectie dupa extractie?
- 9mi sa umflat partea stanga jos si gatu, nu puteam inghiti si ma durea maxilarul
- 2Tratament la un dinte cu puroi
- 4Pivot la masea cu granulom
- 1Infectie la masea.
- 7Infectie la radacina unei masele
- 1Infectie dentara si alergie la penicilina !
- 5Infectie la baza canalului
- 1durere in gat, masea, ureche
- 4infectie?
- 4Posibila infecție la măsea pusa
- 3Infecție?
- 0Infectie la radacina dintelui!?Va rog ajutor!
- 2Infecție la masea
- 1Infectii la toti dintii, sinuzita
Mai multe informații despre: infectia dentara
