Rezectia apicala
buna seara
am facut rezectie apicala la un dinte, acum sapte ani.am avut dureri groaznice doua saptamani si de atunci ma tot doare.
ieri am facut din nou radiografie si se vede la radacina dintelui un cerculet negru cam de 0, 2 mm diametru.
In luna septembrie am fost nevoita sa schimb lucrarea dentara si atunci mi s a extras dintele, la radacina caruia am avut granulomul.Toate bune si frumoase, s a vindecat dupa extractie, nu am avut nici un fel de dureri, mi se parea ca visez(dupa ce 7 ani aveam dureri din doua in doua luni, tratam cu antibiotic)apoi am facut o lucrare noua, metal si fatete de portelan.
Dar, au inceput durerile, se inflameaza si gingia, chiar in dreptul locului unde am avut dintele la care s a facut rezectia..Durerile se intind inspre ochi, nas, parca ma doare tot scheletul capului.
va rog frumos, sa-mi spuneti, daca este necesara alta operatie sau se poate trata cu medicamente.
multumesc frumos
am facut rezectie apicala la un dinte, acum sapte ani.am avut dureri groaznice doua saptamani si de atunci ma tot doare.
ieri am facut din nou radiografie si se vede la radacina dintelui un cerculet negru cam de 0, 2 mm diametru.
In luna septembrie am fost nevoita sa schimb lucrarea dentara si atunci mi s a extras dintele, la radacina caruia am avut granulomul.Toate bune si frumoase, s a vindecat dupa extractie, nu am avut nici un fel de dureri, mi se parea ca visez(dupa ce 7 ani aveam dureri din doua in doua luni, tratam cu antibiotic)apoi am facut o lucrare noua, metal si fatete de portelan.
Dar, au inceput durerile, se inflameaza si gingia, chiar in dreptul locului unde am avut dintele la care s a facut rezectia..Durerile se intind inspre ochi, nas, parca ma doare tot scheletul capului.
va rog frumos, sa-mi spuneti, daca este necesara alta operatie sau se poate trata cu medicamente.
multumesc frumos
1 comentarii
Buna ziua, daca aveti ceva radiografie dentara imi puteti trimite pe dr_alinadragomir@yahoo.com. Datele dumneavoastra nu sunt clare... ati spus ca in septembrie vi s-a scos radacina, dar ''ieri'' ati facut radiografia la nivelul dintelui problema... daca s-a scos in septembrie, inseamna ca problema este multidentara, in locul extractiei din septembrie ma astept sa fie vindecata zona. Puteti incerca sa uploadati si aici pe forum radiografiile sau pe mail, pentru a intelege mai bine situatia. Numai bine!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar