Va rog sa mi raspundeti!Sunt foarte speriata!
Acum 2 zile, am fost la stomatolog pentru a mi trata infectia de pe canale, la o masea.Aproape spre jumatatea procedurii, dr, cere asistentei un instrument (nu mai stiu denumirea) cu un un ac marisor, mentionand ca am canalele curbate si ii trebuie unul mai mic si nou!!Asistenta spune “Noi nu mai am decat luni, asta mic e a 2 a oara”.La care dr a zis:Ok da mi asa, pe ala mic !Deci, mie mi s a folosit un ac deja folosit inainte, pentru a intra pe canale !!Este normal?exista riscul de a contacta vreo boala??
1 comentarii
Buna ziua. Medicina dentara are de dinainte de COVID sterilizarea pusa la punct astfel incat sa nu fie nici o problema. Acele se spala in mai multe ape cu solutii speciale, se curata si apoi se sterilizeaza la autoclav. Nu exista nici un risc chiar daca acul nu este nou. Sunt unele ace noi care cer a fi sterilizate in cabinet inainte de prima folosire. Din aceasta privinta nu aveti de ce sa va faceti griji.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar