Recidiva hernie ombilicala
Buna ziua.
M-am operat acum o saptamana de hernie ombilicala prin interventie clasica. Domnul doctor a spus ca nu mi-a pus plasa deoarece nu era nevoie, defectul fiind cat un deget(de adult) si ca dupa perioada de recuperare, o sa fiu "ca nou".
Eu doream plasa pentru a slabi cat mai mult sansele de recidiva, mai ales ca din ce citesc pe internet operatiile fara plasa au sanse mari de recidiva.
Ce parere aveti ?
Daca defectul era asa mic. sansele de recidiva sunt mici chiar si fara plasa ?
Multumesc frumos.
M-am operat acum o saptamana de hernie ombilicala prin interventie clasica. Domnul doctor a spus ca nu mi-a pus plasa deoarece nu era nevoie, defectul fiind cat un deget(de adult) si ca dupa perioada de recuperare, o sa fiu "ca nou".
Eu doream plasa pentru a slabi cat mai mult sansele de recidiva, mai ales ca din ce citesc pe internet operatiile fara plasa au sanse mari de recidiva.
Ce parere aveti ?
Daca defectul era asa mic. sansele de recidiva sunt mici chiar si fara plasa ?
Multumesc frumos.
5 comentarii
Bună ziua.
Da, e un defect mic.
Șansele de recidivă sunt mai mari în caz că de obezitate, dacă nu respectați evitarea eforturilor fizice postoperator, în caz de tuse sau strănut excesiv, în caz de deficit imunitar.
Da, e un defect mic.
Șansele de recidivă sunt mai mari în caz că de obezitate, dacă nu respectați evitarea eforturilor fizice postoperator, în caz de tuse sau strănut excesiv, în caz de deficit imunitar.
Daca trece perioada de recuperare, sansele de recidiva in acel loc scad considerabil ?
Ce parere aveti despre faptul ca nu s-a pus plasa, nu era nevoie ?
Ce parere aveti despre faptul ca nu s-a pus plasa, nu era nevoie ?
1) Da, scad.
2) Medicul chirurg operator a decis asta în funcție de situația din plagă.
2) Medicul chirurg operator a decis asta în funcție de situația din plagă.
In biletul de iesire la diagnostic secundar am "Hemoragie si hematom complicand o procedura, neclasificate altundeva", oare acesta sa fie motivul ? Este ceva normal sa ai hemoragie si hematom ?
Va multumesc mult pentru raspunsuri si rabdare. Faceti o treaba minunata aici ajutandu-ne cu informatii profesioniste.
Am ramas cu frica ca poate recidiva daca nu este si o plasa pusa...dar am vazut ca si plasa are cateva riscuri...
Va multumesc mult pentru raspunsuri si rabdare. Faceti o treaba minunata aici ajutandu-ne cu informatii profesioniste.
Am ramas cu frica ca poate recidiva daca nu este si o plasa pusa...dar am vazut ca si plasa are cateva riscuri...
Hemoragia și hematomul sunt printre complicațiile postoperatorii posibile. Pun probleme dacă sunt de amploare.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6Hernie ombilicala. Dupa 3 luni, in locul unde a fost operat a aparut o mica umflatura
- 2Umflatura inghinala de aceeasi marime ca inainte de operatie
- 1sarcina cu hernie
- 2Hernie inghinala operată clasic
- 13Hernie inghinala
- 0Recomandare chirurg Oradea
- 2Hernie inghinala
- 7Hernie inghinala stânga.
- 1Operație hernie inghinale stângă
- 2Sângerări plaga operatie hernie inghinala stanga
- 16 luni după operația de hernie inghinala
- 2Eliminare lichid - reacție post-operatorie hernie cu plasa
- 3Ajutati-ma, va rog!! La 18 zile de la efectuarea operatiei, am un zbor, de aprox. 3h.
- 11Am dureri mari dupa operatia de hernie ombilicala !!
- 5Operatie de hernie ombilicala.
- 3Umflatura testicol dupa operatie
- 1Operatie de hernie ombilicala
- 3Umflătură mică persistentă după operația de hernie inghinală – normal?
Mai multe informații despre: Hernia ombilicala dupa operatia de hernie
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
